Výbor odporúča prelomiť veto prezidenta k zákonom o vysokých školách

Členovia Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport odporúčajú prelomiť veto prezidenta k zákonu o vysokých školách a k zákonu o kvalite vysokoškolského vzdelávania. Rozhodli o tom v pondelok počas rokovania školského parlamentného výboru.

10.09.2018 13:50
debata (4)

„Poslanci koalície zároveň odporučili, aby námietky prezidenta k dvom zákonom neboli akceptované,“ poznamenala podpredsedníčka školského výboru Veronika Remišová (OĽaNO). Prezident vrátil 4. júla na opätovné prerokovanie zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Hlava štátu navrhuje, aby pri opätovnom prerokovaní nebol zákon prijatý ako celok.

Riziko uprednostňovania priemernosti

Jedným z bodov zákona o zabezpečovaní vysokoškolského vzdelávania je, že by mala vzniknúť Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo. Podľa Kisku zákon o kvalite posilňuje prvok samosprávy tým, že nahrádza Akreditačnú komisiu menovanú vládou Akreditačnou agentúrou, ktorej vedenie majú tvoriť zástupcovia vysokých škôl, študentov a zamestnávateľov. Prezident sa domnieva, že spôsob výberu vedenia Akreditačnej agentúry či požiadavka zhody siedmich z deviatich členov výkonnej rady pri hlasovaní vytvárajú riziko uprednostňovania „priemernosti pred zvyšovaním tlaku na kvalitu výskumu a vzdelávania na vysokých školách“.

Prezidentovi nie je jasné, ako bude prebiehať hodnotenie

Prezident namietal aj voči nepredvídateľnosti dôsledkov schválených zákonov. Nie je mu napríklad jasné, ako bude fungovať hodnotenie kvality umeleckej a výskumnej činnosti. Doteraz ju vykonávali pracovné skupiny Akreditačnej komisie, ktoré má nahradiť jedna komisia ministerstva. Zákony podľa neho bližšie neurčujú pravidlá výberu hodnotiteľov kvality, ich organizáciu ani počet. Nejasné pre neho ostávajú aj štandardy, na základe ktorých sa udeľuje akreditácia či finančný vplyv nových poplatkov na hospodárenie vysokých škôl. Predseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) skonštatoval, že oba zákony sa „prejednávali veľmi dlho a hľadal sa možný prienik pripomienok“.

V prípade zákona o vysokých školách vyvolal diskusiu najmä časť novelizujúce zákon o Slovenskej akadémie vied (SAV) a zákon o verejnom obstarávaní. V prípade SAV prezident namieta, že dochádza k ohrozeniu transformácie akadémie, keďže schválený zákon spôsobí pre zmätočnosť a nesystémovosť len chaos a právnu neistotu. Podľa Remišovej má byť záujmom ministerstva, aby transformácia ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie prebehla hladko. Člen výboru Branislav Gröhling (SaS) stojí za pripomienkami prezidenta. Spýtal sa, či budú inštitúcie 11. septembra zapísané do registra VVI alebo nie.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #vysoké školy #Andrej Kiska #Veronika Remišová #Ľubomír Petrák #Národná rada SR #Branislav Gröhling