„Dnes na výbore SIS vysvetľovala, či dostatočne včas informovala najvyšších ústavných činiteľov. SIS sa o únose dozvedela z verejne dostupných zdrojov krátko po únose. Druhá vec je však, kedy sa SIS dozvedela o možnej slovenskej stope, a to bolo neskôr. Všetci členovia výboru hlasovali za uznesenie, ktorým zobrali na vedomie vysvetlenie riaditeľa SIS. Pochybnosti boli podľa mňa odstránené,“ uviedol.
Riaditeľ SIS podľa Grendela informoval viacerých vysokých ústavných činiteľov o možnej slovenskej stope, keď služba získala také informácie. „Informovala teda vtedy, keď získala informácie, že SR mohla byť zapojená do tohto trestného činu. SIS si splnila svoju zákonnú povinnosť v tom zmysle, že keď získala informácie, informovala o tom ústavných činiteľov,“ povedal Grendel.
Poslanci sa Šafárika pýtali aj na rozdiel medzi jeho osobným názorom a oficiálnym stanoviskom šéfa SIS. „Pýtali sa na to kolegovia, vysvetlenie bolo dostatočné,“ povedal Grendel. „Môj osobný názor sa nezhoduje s oficiálnym názorom, ktorý mám ako riaditeľ Slovenskej informačnej služby,“ povedal Šafárik v auguste. Dnes Šafárik po rokovaní výboru na otázky novinárov neodpovedal.
Rovnako sa členovia výboru zaujímali o informáciu, ktorú v nedeľu povedal poslanec SNS Karol Farkašovský, že okrem vládneho špeciálu, na ktorého palube mal byť aj unesený Vietnamec, z Bratislavy letelo do Moskvy aj súkromné lietadlo. „Skôr išlo o rečnícku otázku Farkašovského,“ konštatoval Grendel.
Keďže prípad únosu vyšetrujú nemecké orgány činné v trestnom konaní, Grendel verí, že sa dozvieme celú pravdu o únose a bude vyšetrené či a akí vládni predstavitelia na Slovensku zlyhali.
Ako informoval 2. augusta Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. To potvrdilo aj ministerstvo vnútra. Trinh Xuan Thanha vo Vietname odsúdili na dva doživotné tresty.