Podľa europoslancov vyzerajú nový premiér Peter Pellegrini (Smer) a jeho vláda skutočne odhodlaní robiť zmeny, no zdá sa, že nevedia spraviť čiaru za minulosťou. „Vidíme ľudí, ktorí odstúpili alebo boli prepustení a po niekoľkých mesiacoch vidíme tie isté tváre v iných rolách. Myslím si, že to nie je prospešná prax,“ uviedla in 't Veldová. Je podľa nej potrebné ukázať skutočné odhodlanie bojovať s korupciu. To podľa nej nespočíva len v prijímaní nových zákonov, je to aj o politickej kultúre.
Europoslanci tiež zdôraznili, že je „absolútne nevyhnutné“, aby sa vyšetrila vražda novinára a jeho snúbenice. „Vnímam silné odhodlanie dotiahnuť vyšetrovanie vraždy do rýchleho a dobrého konca,“ vyhlásila in 't Veldová. Pochválila tiež, že slovenská demokracia a právny štát sú „veľmi odolné“. Vidieť to podľa nej na niektorých ľuďoch v štátnej správe, ktorí sa ju snažia vylepšiť a stransparentniť.
In 't Veldová tiež zdôraznila, že návšteva europoslancov nie je o jednotlivých krajinách, ale integrite Európskej únie ako celku. Pridala tiež konkrétne odporúčanie pre EÚ – posilnenie roly Europolu. Ten podľa nej v súčasnosti nemá dostatočné nástroje ani prostriedky. „Keď je zločin medzinárodný a orgány činné v trestnom konaní lokálne, vytvárate raj pre gangsterov,“ vysvetlila.
Europoslanci pôjdu aj na Maltu
Delegácia europoslancov sa stretáva už druhý deň s predstaviteľmi SR. Podvečer rokovali europoslanci s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom. Keďže v prípade vraždy Kuciaka a jeho priateľky má rezort spravodlivosti iba určité kompetencie, pýtali sa europoslanci hlavne na fungovanie slovenského právneho systému, hierarchiu justičných orgánov, ale aj na aktuálne diskutovanú voľbu ústavných sudcov, informovala o tom hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová.
Dôvodom dvojdňovej návštevy delegácie poslancov Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) je preverenie situácie v oblasti bezpečnosti novinárov, ale aj korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu. Informovala o tom tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.
V pondelok sa stretli s prezidentom SR Andrejom Kiskom a v utorok sa postupne stretávajú so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, s policajným prezidentom Milanom Lučanským, s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom a premiérom Petrom Pellegrinim a ministerkou vnútra Denisou Sakovou. Poslanci EP s rovnakým cieľom navštívia tento týždeň aj Maltu, kde vlani v októbri zabila bomba v aute novinárku Daphne Caruanu Galiziu.
Nová pracovná skupina k právnemu štátu a boju proti korupcii, ktorá vznikla v rámci Výboru pre občianske slobody (LIBE), aby zmonitorovala najmä situáciu na Malte a na Slovensku, odporúčala práve návštevu hlavných miest oboch štátov, Bratislavy a Valetty na zhromaždenie ďalších poznatkov k týmto prípadom.