Obžalobu na Kotlebu za kontroverzné šeky bude riešiť Najvyšší súd

Obžalobou na predsedu parlamentnej ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky pre chudobné rodiny, sa bude zaoberať Najvyšší súd SR (NS SR). "Predmetná trestná vec NS SR napadla 24. septembra. Termín zasadnutia v tejto veci zatiaľ vytýčený nie je," uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

25.09.2018 18:58

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) odmietol v prvej polovici septembra obžalobu na Kotlebu za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predseda strany o tom vtedy informoval na tlačovej konferencii.

Podľa zástupcov ĽSNS pred časom doručili strane uznesenie ŠTS, ktorý zistil v trestnom konaní závažné procesné chyby, najmä porušenie práva ich šéfa na obhajobu.

Kotlebu obvinili pre darovanie šekov chudobným rodinám so sumou 1488 eur, pričom číslo 1488 je v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“, teda „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

„Sudca Špecializovaného trestného súdu 3. septembra 2018 v trestnej veci Mariana Kotlebu rozhodol o odmietnutí obžaloby a vec vrátil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Súd zistil, že do úvahy prichádza prísnejšie právne posúdenie skutku oproti obžalobe, ako aj to, že v prípravnom konaní neboli vykonané všetky dôkazy o okolnostiach, ktoré sú nutné na rozhodnutie súdu,“ uviedla v septembri pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor ÚŠP podal proti uzneseniu súdu sťažnosť, o ktorej teda bude rozhodovať NS SR.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd SR #Marian Kotleba #ĽSNS #1488