Ľudia protestujú, lebo neveria nikomu z nás, tvrdí Krajniak

30.09.2018 13:00
pochod
Pochod Za slušné Slovensko v hlavnom meste. Autor: ,

Poslanec Národnej rady SR za stranu Smer Erik Tomáš nerozumie piatkovému pochodu, ktorý organizovala Iniciatíva Za slušné Slovensko. Povedal to v diskusnej televíznej relácií TA3 V politike.

Ako Tomáš povedal, ľudia majú právo sa zhromažďovať. „Ale piatkovému pochodu nerozumiem. Keď polícia prichádza s rukolapnými dôkazmi, očakával by som možno vyjadrenie malej vďaky,“ povedal. Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak podotkol, že ľudia protestujú, „lebo neveria nikomu z nás.“ Podľa Krajniaka osobné útoky, napádania politikov navzájom dôveru ľudí neobnovia. Preto tvrdí, že treba konštruktívne diskutovať.

Erik Tomáš pripomenul, že opozícia mesiace políciu atakovala a spochybňovala ich prácu. Napriek tomu ho miernym optimizmom napĺňa, že polícia zadržala deviatich ľudí a štyroch obvinila v prípade vraždy Kuciaka. Zároveň pripomenul, že vyšetrovací tím, ktorý na prípade pracuje stále taký istý, ako bol za ministra vnútra Roberta Kaliňáka a za pôsobenia Tibora Gašpara ako policajného prezidenta.

Poslanec NR SR Milan Krajniak podotkol, že polícia a prokuratúra majú vyšetrovať tak, aby dospeli k výsledku. „Verím tomu, že v polícií a prokuratúre sú ľudia, ktorí toto budú považovať za svoje poslanie, aby to vyriešili, vyšetrili. Potrebujeme chytiť objednávateľa,“ povedal. Podľa neho sú v polícii ľudia, ktorí berú svoju prácu ako poslanie a aj v iných sférach spoločnosti vieme nájsť ľudí, ktorí, keď si budú robiť prácu, verejnosť to pocíti. Krajniak zároveň adresoval politikom, že „je dôležité nevytĺkať z prípadu politický kapitál". „Ide o obnovu dôveru ľudí v štát. Toto je prvá lastovička,“ uviedol a dodal, že podľa jeho informácií je vyšetrovanie nezávislé.

Ako uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko, dôležité bude, keď sa verejnosť dozvie, kto si ohavný čin vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej objednal. Zopakoval, že vyšetrovanie sa pohlo aj preto, lebo Gašpar odstúpil. Podľa Tomáša by si mal Galko pripravovať ospravedlnenie pre všetkých policajtov a prokurátorov. „Pamätajme, kto ako hovoril a čo hovoril o policajnom zbore, o prokuratúre,“ odkázal Tomáš. Zároveň sa ho opýtal, či práve on má byť garanciou slušnosti pre políciu a prokuratúru, keď nechal odpočúvať svojich ľudí, občanov, novinárov, aj jeho ako hovorcu vtedajšej opozičnej strany.

Podpredseda SNS Jaroslav Paška je presvedčený, že „fikcia nefunkčného štátu je nepravdivá". Podľa neho sa niektorí snažia dostať k moci, preto takéto slová vyhlasujú. Výsledky vo vyšetrovaní vraždy sú podľa jeho slov zásluhou vyšetrovacieho tímu a prokurátorov. „Treba sa dopracovať kto a prečo bol objednávateľ, príčina bude verejnosť zaujímať, ale k tomu je ešte ďaleká cesta,“ vyhlásil Paška. Zároveň pripomenul, že vo vyšetrovacom tíme sú aj medzinárodné zložky, ktoré sa pričinili k výsledkom vyšetrovania.

Paška zdôraznil, že medzinárodná spolupráca pomáha získať isté dáta, údaje. „Spolupráca na úrovni medzinárodných inštitúcií prispela k riešeniu tohto problému. Nerobme si ilúzie, že to pôjde rýchlo a ľahko,“ povedal a uviedol, že objednávateľ bol profesionál a môže robiť opatrenia, aby bránil vyšetrovaniu. Podľa neho sa Iniciatíva Za slušné Slovensko mení, lebo na piatkovom proteste už vyzvala opozíciu, aby prišla medzi nich.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vražda novinára Jána Kuciaka #Za slušné Slovensko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku