Najlepšia štátna nemocnica je v Banskej Bystrici, najhoršie dopadli Košice s Bratislavou

Ocenenie Nemocnica roka 2018 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po prvý raz Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

08.10.2018 10:34 , aktualizované: 12:42
nemocnica roka, INEKO Foto: ,
Zľava analytik INEKO Dušan Zachar, analytik INEKO Peter Klátik, riaditeľ INEKO Peter Goliaš, riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková a riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský počas tlačovej besedy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) na tému: Zverejnenie výsledkov 4. ročníka ocenenia Nemocnica roka 2018
debata (28)

V kategórii všeobecných nemocníc vyhrala Ľubovnianska nemocnica. Druhý najnižší rating dosiahla Univerzitná nemocnica v Bratislave a hneď za ňou sa na poslednom mieste objavila Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, ktorá má podľa vyjadrení INEKO podpriemerne spokojných pacientov a je tiež druhá najhoršia v hospodárení a v transparentnosti.

Inštitút INEKO zverejnil hodnotenie nemocníc už po štvrtýkrát, pričom sa vždy zameriava na spokojnosť pacientov, kvalitu, transparentnosť, hospodárenie nemocnice a tento rok pribudla aj náročnosť diagnóz samotných pacientov, ktorí nemocnicu navštívili.

Štátne univerzitné a fakultné nemocnice Rating [0; 100]
1. Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica 59,3
2. Univerzitná nemocnica Martin 58,0
3. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – fakultná nemocnica 54,7
4. Fakultná nemocnica Nitra 49,4
5. Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky 45,0
6. Fakultná nemocnica Trenčín 39,9
7. Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A.Reimana Prešov 39,4
8. Fakultná nemocnica Trnava 38,3
9. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina 37,1
10. Univerzitná nemocnica Bratislava 36,9
11. Univerzitná nemocnica L.Pasteura Košice 31,8
Zdroj: INEKO

„Nevýhodou doterajšieho hodnotenia bolo, že pri hodnotení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti sme sa pozerali iba na výsledky na výstupe nemocnice. Nezohľadňovali sme, akí nároční pacienti prichádzajú do nemocnice,“ uviedol pre TASR riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

Vysvetlil, že nemocnica, ktorá mohla mať pri vstupe náročnejších pacientov, vykazovala aj horšie výsledky pri výstupe. „Preto sme ju automaticky zaraďovali nižšie v našich rebríčkoch. Celé roky sme sa snažili získať informácie o tom, s akými náročnými diagnózami pacienti do nemocnice prichádzajú, aké náklady sú na ich liečbu a aká je skutočná pridaná hodnota nemocníc,“ dodal Goliaš. Riaditeľ inštitútu pochválil systém DRG, vďaka ktorému sa tieto dáta po prvý raz v histórii podarilo získať. INEKO sa preto rozhodlo zaradiť tento parameter aj do metodiky hodnotenia nemocníc.

Riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková si myslí, že dôvodom, prečo práve banskobystrická nemocnica získala ocenenie, je snaha celého tímu zamestnancov. „Všetci sa veľmi snažíme posúvať sa aj v ekonomike, aj v rozúčtovaní nákladov, v inovatívnych metódach, v poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ prezradila pre TASR. Pochvaľovala si tiež konkurenciu. „Myslím si, že konkurencia je fantastická vec. Práve tá nás posúva tam, kde sme. Nespíme na vavrínoch,“ dodala.

Priznala tiež, že nemocnica má problém s nedostatkom zdravotníckeho personálu, ale aj lekárov, ale podľa jej vyjadrení sa tento problém týka celého Slovenska. Teší sa tiež na investíciu, ktorá banskobystrickú nemocnicu čaká budúci rok. „Uchádzame sa o dva lineárne urýchľovače, ktoré by mali byť dodané v druhej polovici budúceho roka,“ uviedla. Nemocnica tiež potrebuje podľa jej slov tzv. „hot floor“, čiže zložky, ktoré sa starajú o akútneho pacienta, ktorý príde cez urgent.

Pretrvávajúcou doménou nemocnice v Starej Ľubovni, ktorá zvíťazila v kategórii všeobecných nemocníc, je vysoká spokojnosť pacientov, veľmi dobrá kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, výborné hospodárenie a transparentnosť. Riaditeľ Peter Bizovský tvrdí, že dôvodom, prečo nemocnica získala najlepšie hodnotenie, je najmä pracovitý personál. „Ako dlhoročný riaditeľ som pochopil, že robota a pracovitý personál sú to najdôležitejšie. Je ľahšie získať ľudí vo veľkých mestách, kde je hierarchia mladých ľudí celkom iná. Aby sme si udržali ľudí, musí byť zabezpečená vynikajúca personálna politika,“ priblížil. Zlepšiť by sa však nemocnica mala pri pokutách od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Fakultná nemocnica v Nitre ako jediná uhrádza svoje faktúry načas, preto zostáva najlepšie hospodáriacim zariadením vo svojej kategórii. Pacienti sú najviac spokojní s Univerzitnou nemocnicou v Martine (UNM). „V UNM sú po klinickej a nákladovej stránke v priemere najnáročnejšími na Slovensku,“ prezradil prieskum INEKO.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica