K témam stretnutia patrila príprava stretnutia predstaviteľov parlamentov krajín V4, Nemecka a Francúzska, ktoré sa bude konať 15. novembra v Bratislave. O tomto formáte bude Danko spoločne so šéfom poslaneckej snemovne českého parlamentu Radkom Vondráčkom rokovať vo štvrtok a piatok (18.-19.10.) v Paríži. „Aj na stretnutí s nemeckými a francúzskymi predstaviteľmi budeme apelovať, aby sme otvárali otázku zlepšovania vzťahov národných parlamentov a Európskeho parlamentu,“ povedal Danko. Práve zlepšovanie vzťahov a spolupráce s EP považujú parlamentní predstavitelia z V4 za potrebné, a to aj v prospech zvýšenia záujmu občanov o budúcoročné voľby do europarlamentu.
Lídri parlamentov sa zhodli, že najväčším problémom EÚ je v súčasnosti otázka bezpečnosti. „Ak bude vyriešená otázka bezpečnosti a zastavíme ten strach v mysliach ľudí, ukážeme funkčnosť EÚ, že sa dokážeme vysporiadať s problematikou migrácie, že dokážeme chrániť naše spoločné hranice, verím, že sa znova obnoví dôvera občanov, ktorí sú dnes pesimistickí voči EÚ,“ konštatoval Danko.
Práve otázka migrácie patrila k silným témam stretnutia. „Pozitívne sme zhodnotili, že téma priameho prerozdeľovania (migrantov) už je v Európe snáď definitívne zo stola,“ uviedol šéf českej snemovne Vondráček. Zdôraznil pritom potrebu riešenia problémov spojených s migráciou ešte predtým, ako sa vôbec utečenci vyberú na cestu do EÚ.
Zhoda je medzi lídrami parlamentov aj na tom, že inštitúcie EÚ by mali fungovať a konať v súlade so svojimi kompetenciami. Maršálek poľského sejmu Marek Kuchciński pritom kriticky poukázal na nedávne rozhodnutie EP, ktorý inicioval otvorenie konania voči Maďarsku podľa článku sedem Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu.
Šéf NR SR v tejto súvislosti ocenil krok českej poslaneckej snemovne, ktorá prijala uznesenie označujúce rezolúciu EP týkajúcu sa Maďarska za chybnú a nešťastnú. „Budem sa taký krok snažiť iniciovať po zodpovednej politickej diskusii aj u nás. Treba jasne povedať, že tresty pre našich bratov a priateľov v Poľsku a Maďarsku z hľadiska možných sankcií by nemali nasledovať skôr, než budú vyčerpané všetky možné demokratické mechanizmy na vysvetlenie vzniknutej situácie,“ uviedol Danko.
Podpredseda maďarského parlamentu János Latorcai zdôraznil zaangažovanosť V4 v európskej politike v čase, keď sa v Európe hovorí o problematickej jednote EÚ. „Predkladáme konštruktívne riešenia, nechceme rozdeľovať štáty, ale vrátiť sa k základným myšlienkam EÚ,“ povedal.
Danko: V4 chce prispieť k dynamike a potrebným reformám EÚ
Vyšehradská štvorka (V4) je podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) rozumný a zmysluplný formát spolupráce, ktorý pomáha Európskej únii a nerozdeľuje ju, západní partneri sa jej preto nemusia obávať. „Je to formát, ktorý chce identifikovať problémy, chce prispieť k dynamike v európskom spoločenstve a k zásadným reformám, ktoré Únia potrebuje,“ uviedol Danko v sobotu na stretnutí lídrov parlamentov krajín V4 v Košiciach.
Predseda NR SR pripomenul budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré podľa neho budú pre EÚ veľkou skúškou. „Musíme si vytýčiť postupy, ako prehĺbiť spoluprácu národných parlamentov s Európskym parlamentom,“ povedal s tým, že treba viac komunikovať cez parlamentné zahraničné výbory a byť nápomocný pri reformách, ktoré EÚ musí urobiť. Za najväčší problém súčasnej EÚ označil strach a neriešenie otázky bezpečnosti. „Tak, ako sme to v piatok (12.10.) definovali, bezpečnosť je tým najväčším problémom v EÚ. Ak sa nebudeme baviť o bezpečnosti, bude vznikať strach medzi ľuďmi a strach je nebezpečný pre akékoľvek spoločenstvo. Bezpečnosť sa týka aj oblasti digitálneho priestoru, ochrany dát, ale aj oblasti spoločného postupu voči nadnárodným koncernom, ktoré dáta spracuvávajú a často predávajú,“ povedal Danko.
Neformálne stretnutie predstaviteľov zákonodarných zborov Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska sa v Košiciach začalo v piatok (12.10.) večer a koná sa v rámci slovenského predsedníctva vo V4. K témam patrí budúcnosť EÚ, otázky migrácie či regionálna medziparlamentná spolupráca. Súčasťou je aj príprava na stretnutie predsedov parlamentov krajín V4, Nemecka a Francúzska, ktorá sa bude konať 15. novembra v Bratislave.
V Košiciach rokujú okrem Danka šéf poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček, maršálek poľského Sejmu Marek Kuchciński, vicemaršálek poľského senátu Michal Seweryński a podpredseda maďarského parlamentu János Latorcai.