Danko: Sankcie v rámci EÚ vo vzťahu k Maďarom a Poliakom nie sú cestou

14.10.2018 17:05
anrej danko, martin cimerman
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (vľavo) a poradca predsedu NR pre zahraničnú politiku Martin Cimerman. Autor: ,

Sankcie v rámci Európskej únie (EÚ) vo vzťahu k Maďarom a Poliakom nie sú cestou. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), ktorý sa na sobotňajšom neformálnom stretnutí predsedov parlamentov krajín skupiny V4 v Košiciach vyjadril aj k pripravovanému prijatiu uznesenia v prípade uplatnenia článku 7 Lisabonskej zmluvy. Informovali o tom z Kancelárie NR SR.

Danko dúfa, že po vzore českého parlamentu sa aj na Slovensku postavia poslanci za ochranu suverénnych členských štátov EÚ. „Budem teda z pozície predsedu parlamentu žiadať o stretnutie s našimi predstaviteľmi, aj s ministrom zahraničných vecí, aby sme sa o tejto vážnej veci, ktorou otváranie článku 7 vo vzťahu k členským štátom bezpochyby je, bavili,“ povedal.

Predseda parlamentu chce v pléne presadiť uznesenie, ktoré by malo obsahovať vyhlásenie, že NR SR sa bude aktívne zasadzovať za to, „aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska a inštitúcií EÚ, ktorý odpovie na všetky otvorené otázky a ktorý môže záležitosť vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov“.

„Prvoradým princípom spolupráce inštitúcií a členských štátov EÚ v takýchto situáciách by mali byť kroky a rozhodnutia, ktoré pomôžu obnoviť vzájomnú dôveru a prekonať vzájomné deliace línie,“ podotkol Danko. Samotné hlasovanie Rady EÚ o spustení príslušného sankčného mechanizmu považuje až za posledné riešenie.

Uvedomuje si rozdiel vo vnímaní závažnosti tohto sankčného mechanizmu oproti prezidentovi SR, no je pripravený ďalšie kroky v tejto veci prerokovať so všetkými kompetentnými.

#EÚ #Poľsko #Maďarsko #Slovensko #Andrej Danko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku