O náhrade škody v kauze platinových sitiek rozhodne civilné konanie

O náhrade škody v prípade takzvaných platinových sitiek, ktorá je viac ako 2,2 milióna eur, sa bude rozhodovať v rámci civilného konania, a to vtedy, ak odvolací Krajský súd v Bratislave potvrdí tohtoročný januárový verdikt prvostupňového súdu. Rozhodol o tom v piatok trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava I na svojom verejnom zasadnutí.

19.10.2018 09:50, aktualizované: 11:03
súd platinové sitá rozsudok náhrada Foto: ,
Obžalovaný Ondrej B. pred súdnym pojednávaním na Okresnom súde Bratislava I v kauze platinové sitá.
4

Na zasadnutí boli prítomní bývalý úradník Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) Juraj L. a znalec Ondrej B. Proti piatkovému rozhodnutiu je možné odvolať sa. Ako Juraj L. aj neprávoplatne odsúdený Ondrej B. sa vzdali práva odvolať, prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry si nechal lehotu na prípadné odvolanie.

„Odvolací Krajský súd v Bratislave v auguste 2018 po predložení veci odvolaciemu súdu prípisom ju vrátil okresnému súdu ako predčasne predloženú, a to z dôvodu absencie výroku o náhrade škody v rozsudku Okresného súdu Bratislava I,“ uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

V prípade možného podhodnoteného predaja tzv. platinových sitiek Správou štátnych hmotných rezerv SR prokurátor obžaloval bývalých nominantov SDKÚ v SŠHR bývalého vedúceho úradníka rezerv Jána K., vedúceho služobného úradu rezerv Juraja L. a znalca Ondreja B.

Trojica mužov čelila obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, v prípade znalca aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľské­ho úkonu.

Okresný súd Bratislava I v januári tohto roku v prípade platinových sitiek odsúdil znalca Ondreja B. na trest odňatia slobody v dĺžke trvania desať rokov. Zároveň mu uložil ochranný dohľad vo výmere jedného roka. Obžalovaného Juraja L., naopak, spod obžaloby oslobodil. O poslednom z trojice obžalovaných, Jánovi K., súd vtedy nerozhodoval, pretože jeho prípad vylúčil na samostatné konanie z dôvodu jeho dlhodobej práceneschopnosti. Rozsudok nebol právoplatný. Odvolal sa ako prokurátor Krajskej prokuratúry, tak aj obžalovaný Ondrej B. a jeho právny zástupca.

Znalec mal oceniť sitka na sumu 81.720 eur, pričom ich reálna trhová hodnota bola približne 2,8 milióna eur. Štát tak pri predaji platinových sitiek mal prísť zhruba o 2,2 milióna eur. Podľa názoru súdu boli za predaj podhodnotenej platiny zodpovední aj ďalší ľudia, ktorí obvinení neboli.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza platinových sitiek