ÚVO zistil nečinnosť vo viac ako 70 konaniach, Hlivák sa obrátil na GP

07.11.2018 12:21
Miroslav Hlivák
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Autor: ,

Vo viac ako 70 konaniach bola zistená nečinnosť Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Uviedol to predseda ÚVO Miroslav Hlivák, ktorý zároveň v tejto súvislosti podal oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR.

ÚVO podľa Hliváka eviduje neukončené konania, ktorých prešetrením poveril poradnú komisiu. „Rozprávame sa o niekoľkých desiatkach, viac ako 70. Úrad v týchto dňoch pristúpi k ukončeniu týchto kontrol. Keďže ide o prípady, ktoré budú ukončené s výrazným časovým odstupom od ich začatia, je očakávateľné, že to vyvolá nevôľu účastníkov konania a záujem médií, ktoré môžu mať negatívny vplyv na činnosť úradu a jeho vážnosť,“ ozrejmil Hlivák.

Spisy boli podľa neho nájdené fyzicky na úrade. „Súčasťou viacerých týchto spisových materiálov boli aj pripravené návrhy rozhodnutí, ktoré sme zistili, že neboli odsúhlasené a neboli vydané,“ doplnil šéf ÚVO. Zároveň skonštatoval, že prípady sa týkajú širokého spektra verejných obstarávateľov z radov samospráv aj štátnych subjektov. Najstaršie z neukončených konaní je z roku 2008, pričom prípady sa týkajú rokov 2012, 2013, ale siahajú aj do roku 2016.

Na základe súhrnnej správy poradnej komisie z októbra prijal opatrenia na bezodkladné ukončenie ďalších nájdených posudzovaných prípadov. Komisia pritom naďalej vykonáva ďalšie úkony na úrade. Nemôže teda vylúčiť, že budú identifikované aj ďalšie neukončené konania. V niektorých konaniach, ak úrad bude konštatovať porušenie zákona, už podľa Hliváka nebude môcť pristúpiť k uloženiu sankcie.

V tejto súvislosti podal 26. apríla tohto roka oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchanie trestného činu na GP a súčasne nariadil, aby sa pokračovalo v neukončených konaniach. „29. 10. 2018 som podal na generálnu prokuratúru ďalší podnet na začatie trestného stíhania,“ dodal predseda úradu, podľa ktorého je prioritou, aby boli tieto správne konania ukončené v súlade so zákonom v čo najskoršom termíne.

V zmysle týchto zistení prijal Hlivák preventívne opatrenia na riešenie tejto situácie, konkretizovať ich však nechcel. „Zaviedli sme niekoľkostupňovú kontrolu výstupov úradu,“ načrtol šéf ÚVO jedno z opatrení. Priblížil, že časť prípadov sa týka zamestnancov, ktorí už na úrade nepracujú. Zamestnanci, ktorí ešte na ÚVO pôsobia, sa budú podľa jeho slov posudzovať na základe výsledkov vyšetrovania.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Úrad pre verejné obstarávanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku