Rajtár: Bašternák vratkami štát pripravil o 48 miliónov eur

07.11.2018 12:57
rajtár
Poslanec NR SR Jozef Rajtár. Autor: ,

Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozef Rajtár dnes podal trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre SR na skutky, ktoré sa stali v súvislosti s bytovým komplexom Bonaparte.

„Je to doplnenie oznámenia, ktoré som podával v júni tohto roka a spolu s trestným oznámením z júna 2016 to bude znamenať, že celý komplex Bonaparte od stavby až po finálny predaj bytov a všetky podvody na DPH budú kompletne zmapované a polícia a prokuratúra budú môcť s touto schémou pracovať a skutky naozaj komplexne vyšetriť,“ povedal Rajtár pred podateľňou Generálnej prokuratúry SR.

Ako uviedol, celý prípad sa začal už v 1998, keď pôvodný vlastník pozemkov pod Bonaparte Stanislav Plutko začal s podnikateľom Ladislavom Bašternákom a ďalším spoločníkom stavať komplex. „Stavba sa neobišla bez vratiek DPH, bola tam vratka 3,6 milióna, čo sa už vyšetruje, skúmajú sa múry stavby, materiály a to, či zodpovedajú nákladom. Toto dopĺňa júlové trestné oznámenie a je tu ukázané, ako všetky byty boli podivne prevádzané cez spriaznené firmy,“ podotkol. Podľa poslanca Rajtára sa v prípade Bonaparte opakujú tri mená, a to Ladislav Bašternák, Stanislav Plutko a Marian Kočner.

Okresný súd Bratislava II odsúdil Bašternáka na päť rokov nepodmienečne, advokát podal na mieste odvolanie. „Dvanásť miliónov v keši vo Five star residence, kde si uplatnil neoprávnenú vratku takmer dva milióny. To je len malý čriepok z toho, čo on a spriaznené osoby napáchali,“ povedal Rajtár s tým, že Bašternák urobil len na firmu BL 202 v roku 2012 oveľa viac prevodov, nebolo to len spomínaných 12 miliónov. „Celkovo to bolo 48 miliónov s neoprávnenou vratkou takmer osem miliónov. Ja som na to dával trestné oznámenie na konci minulého roka, to bude treba celé vyšetriť,“ povedal a dodal, že štát spolu prišiel na neoprávnených vratkách o desiatky miliónov eur.

Písal o ňom aj Kuciak

Podľa Rajtára sa prevody bytov v Bonaparte robili podobne ako vo Five star residence. Rajtár to považuje za opakovanú trestnú činnosť. A preto trest, ktorý dostal Bašternák je mierny a časom sa bude musieť zvýšiť. „Lebo opakujúca sa trestná činnosť je závažná,“ uviedol. Prevody bytov v Bonaparte sa podľa Rajtára uskutočňovali cez Privat banku skupiny Penta. „Aby sa byty raz dali predať s prehnanou cenou, potom za euro. To ide dookola až kým sa na byte nevyberie neoprávnená DPH niekoľkokrát,“ vysvetlil.

Rajtár dnes na generálnej prokuratúre odovzdal podrobnú schému prevodov bytov v Bonaparte, na ktorej pracoval s tímom ľudí niekoľko rokov. „Chcem apelovať na všetkých čestných vyšetrovateľov a prokurátorov, aby prípad dôkladne vyšetrili, aby vyšetrili všetky súvislosti, aj keď narazia na politické figúry,“ povedal s tým, že prípad súvisí sj s vraždou novinára Jána Kuciaka, ktorý o Bašternákovi písal. „A my musíme pokračovať v jeho diele. Vyzývam, aby všetko bolo vyšetrené,“ vyhlásil. „Snažím sa o to, aby sa to všetko vyšetrilo aj so všetkými osobami, ktorých sa to týka. Trest bude potom pre Bašternáka vysoký,“ povedal. Podľa neho celý majetok, ktorý vlastní je všetko, „čo ukradol“.

#vratky z DPH #SaS #Ladislav Bašternák #komplex Bonaparte #Jozef Rajtár
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Flower pot ružové ruže

Flower pot ružové ruže

23,99
Amore ružové ľalie

Amore ružové ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk