Ústavní sudcovia majú byť morálnou autoritou, tvrdí Praženková

Kandidát na ústavného sudcu by mal byť odbornou a morálnou autoritou. Povedala to predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková v utorok po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom.

20.11.2018 10:36 , aktualizované: 11:39
Lenka Praženková, súdna rada Foto: ,
Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková.
debata (8)

„Myslím si, že na Slovensku máme dostatočne významné odborné kapacity aj morálne autority, ktoré by mohli zastávať tento post,“ uviedla. Keby mala využiť svoju kompetenciu na návrh kandidátov, bude hľadať vo vodách odborných kapacít. Zatiaľ sa touto témou zaoberala len rámcovo. „Naozaj mám čerstvo túto kompetenciu, takže som rozmýšľala nad tým, aké kritéria by mal tento kandidát spĺňať,“ vyjadrila sa Praženková. Prioritou podľa nej ostávajú najmä kritéria, ktoré ustanovuje ústava.

Praženková ozrejmila, že v konečnom dôsledku rozhoduje parlament. Navrhnutý človek musí získať podporu poslancov a potom vyberá prezident. Oprávnenie navrhovať kandidátov má aj päť členov súdnej rady, na najbližšom zasadaní v pondelok (26.11.) sa Súdna rada SR pravdepodobne návrhom kandidátov venovať nebude. Praženková však nevylúčila, že do budúcna budú riešiť aj túto otázku.

Prezident sa v tejto súvislosti v stredu (14.11.) stretol aj so zástupcami právnických komôr. Šéf Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáš Borec po stretnutí uviedol, že prípadní kandidáti na sudcov ÚS by mohli mať obavy z verejného vystupovania. Vo štvrtok (15.11.) sa stretol aj s dekanmi právnických fakúlt. Zhodli sa s prezidentom na tom, že na Slovensku máme dostatok vyzretých osobností na posty ústavných sudcov.

Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov. Úlohou parlamentu bude zvoliť dvojnásobný počet kandidátov na ústavných sudcov v porovnaní s tým, koľko je voľných miest. Samotných sudcov si potom vyberie hlava štátu. Poslanci tak musia predložiť prezidentovi Andrejovi Kiskovi 18 mien.

Vyvodzovanie dôsledkov ohľadom spisu Technopol je podľa nej predčasné

Ďalší postup v prípade zmiznutého spisu v kauze Technopol a prípadné vyvodenie dôsledkov zváži Lenka Praženková, keď budú známe výsledky šetrenia.

Praženková ozrejmila, že hneď po medializácii sa informovala u predsedu krajského súdu aj u predsedníčky okresného súdu o vzniknutej situácii. „Bola som informovaná, že sa začala rekonštrukcia spisu, a že je snaha o skompletizovanie tohto spisu,“ povedala a doplnila, že prebieha zisťovanie, kde nastala chyba, a kde sa stratila časť spisu.

Otázka vyvodzovania dôsledkov a ďalšieho postupu je podľa nej predčasná. Predsedníčka súdnej rady vyzvala predsedu KS a predsedníčku OS, aby ju informovali, v akom štádiu je šetrenie. „Podľa toho, aké budú výsledky, tak podľa toho zvážim ďalší postup,“ vysvetlila.

Zákonný sudca oznámil informáciu o chýbajúcej časti spisu v kauze Technopol predsedníčke OS Bratislava I Anne Kašajovej 10. októbra. Tá o dva dni neskôr vydala pokyn na rekonštrukciu spisu. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podal pre chýbajúcu časť spisu trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Potvrdil, že zo spisu chýbajú strany 43 až 330, čo na nich bolo, nie je zrejmé.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd