Čas do voľby sudcov ústavného súdu treba maximálne využiť, tvrdí minister Gál

Minister spravodlivosti Gábor Gál verí, že sa aj vďaka upraveným pravidlám podarí zabezpečiť, aby sa do výberu ústavných sudcov dostali skutočne kvalitní kandidáti hodní výkonu dôležitej funkcie pri ochraňovaní ústavnosti.

20.11.2018 16:14
gábor gál Foto: ,
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál.
debata (2)

Ako ďalej uvádza v stanovisku, hoci predložený vládny návrh zákona o upravení spôsobu voľby sudcov ústavného súdu poslanci pred časom neschválili, predsa sa mu podarilo presadiť pozitívne a významné zmeny pri nadchádzajúcej voľbe. Minister spravodlivosti si myslí, že Slovensko má dostatok kvalitných odborníkov, ktorí by túto významnú funkciu mohli zastávať. Slovensko vo februári budúceho roka vymení deväť z celkového počtu 13 ústavných sudcov vrátane predsedu.

„Kým doteraz mohli kandidátov na ústavných sudcov navrhovať len poslanci Národnej rady SR, vláda SR, predsedovia ústavného a najvyššieho súdu, generálny prokurátor, záujmové organizácie právnikov a vedecké inštitúcie, po novom sa tento okruh rozšíri aj o verejného ochrancu práv, predsedu súdnej rady a oprávnenie navrhnúť kandidátov získa aj minimálne päť členov Súdnej rady SR. Toto rozšírenie a zapojenie ďalších inštitúcií do hľadania vhodných adeptov zabezpečí nielen transparentnejší výber, ale aj možnosť výberu z väčšieho portfólia kandidátov,“ píše sa ďalej v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

Novinkou budúcej voľby je motivačný list s odôvodnením kandidatúry, povinnosť predsedu Ústavnoprávneho výboru SR pozvať prezidenta SR alebo jeho zástupcu na prezentáciu kandidátov, a kedykoľvek, keď o to požiada, mu udeliť slovo. Takisto sa rozširuje prezentácia kandidáta aj o jeho publikačnú činnosť, účasť na prednáškach, seminároch a vedeckých konferenciách. Podľa novej právnej úpravy sa bude zo schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, kde sa prerokúvajú návrhy na voľbu kandidátov na sudcu ústavného súdu respektíve kde sa títo kandidáti vypočúvajú, uskutočňovať verejne dostupný audiovizuálny prenos, ktorý bude zabezpečovať Kancelária Národnej rady SR. Zmeny schválené parlamentom pripravil rezort spravodlivosti.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Gábor Gál #ústavní sudcovia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy