SHMÚ varuje pred vetrom a snehovými závejmi na strednom a východnom Slovensku

28.11.2018 08:30
Snehové záveje
Archívna fotografia. Autor:

Silný vietor, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu, vo štvrtok potrápi okresy Brezno, Rožňava, Gelnica, Košice-okolie, Košice, Trebišov a Michalovce. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal do 14.00 h výstrahu 1. stupňa.

Meteorológovia varujú aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov na cestách najmä severného a východného Slovenska, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

Nízke teploty do –16 stupňov Celzia zasiahnu v najbližšie dni okresy Námestovo, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Levoča a Sabinov. Meteorológovia tam očakávajú v noci na štvrtok (29.11.) a v noci na piatok (30.11.) dosiahnutie minimálnej teploty –15 až –16 stupňov Celzia. Takáto nízka teplota predstavuje podľa SHMÚ potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch.

Upozornenie Slovenskej správy ciest

Všetky sledované úseky ciest, diaľnic, rýchlostných komunikácií a horských priechodov na Slovensku sú momentálne zjazdné. Vodiči by si však mali dávať pozor na silný nárazový vietor v okolí Jelšavy, Rimavskej Soboty a Tornale. Na ceste II/543 Hniezdne – Červený Kláštor je zľadovatený sneh. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojho webu zjazdnost.sk.

Snehové jazyky sa podľa cestárov tvoria v oblasti Záborského, Nižnej Šebastovej a na ceste I/66 – horský priechod Besník. Pre vozidlá nad desať metrov sú po celú zimnú sezónu uzavreté horské priechody Fačkov (úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom), Veľké Pole (cesta II/512 Oslany – Cerová), Šútovce (cesta III/1774). Horský priechod Skýcov (II/511) je uzavretý pre vozidlá nad 3,5 tony.

Cesty II/549 v úseku Úhorná – Úhornianske sedlo – Krásnohorské podhradie a III/3227 v úseku Hrabušická Píla – Stratená (križovatka ciest I/67 a III/3227) i cesta II/576 – Herlianske Sedlo sú uzavreté pre všetku dopravu. Cesty sú tam v zime neudržiavané.

#vietor #snehové jazyky #SHMÚ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

44,99
Flower box biela kocka "M" červené ruže

Flower box biela kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk