V prípade Malinovej štát zlyhal pri zabezpečení spravodlivosti, vyhlásil Kiska

Prezident Andrej Kiska sa dnes stretol s Hedvigou Malinovou Žákovou. Podľa neho tento prípad bol smutnou ukážkou zlyhávania štátu v jeho základnej úlohe zabezpečiť spravodlivosť.

28.11.2018 18:06
debata (15)

„Po 12 rokoch vyšetrovania je o spravodlivosti ťažké hovoriť. Najmä po tom, čo bola pani Hedviga Malinová Žáková roky terčom politických útokov a ponižovania zo strany vtedajšieho vedenia ministerstva vnútra a vedenia polície. Nechcem v tomto prípade robiť ani sudcu, ani obhajcu, ani žalobcu. To nie je úloha prezidenta. Prípad sa teraz podarilo uzavrieť až maďarskej prokuratúre. Vyšetrovanie podozrení z trestných činov nesmie byť predmetom politických hádok a ich vyriešenie otázkou toho, či ľudia viac veria študentke alebo ministrovi,“ konštatoval prezident.

Ako ďalej informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, podľa hlavy štátu v prvom rade potrebujeme políciu, ktorej sa politici nepletú do roboty a nevyvolávajú podozrenia, že orgány činné v trestnom konaní pracujú na ich objednávku. "Tak, aby sa prípad ako Hedviga Malinová už nikdy neopakoval,“ uzavrel Kiska.

Prípad Hedvigy Malinovej Žákovej po dvanástich rokoch uzavrela maďarská prokuratúra, informoval denník SME. Okresná prokuratúra v Györi podľa denníka ešte 24. októbra tohto roka zastavila konanie voči bývalej študentke, ktorú polícia stíhala pre krivé svedectvo. Obžalobu proti Malinovej podala prokuratúra na Slovensku v apríli 2014. Keďže Malinová sa ešte predtým odsťahovala do Maďarska, neskôr tam bolo presunuté aj trestné konanie.

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v lete 2006. Podľa jej výpovede ju cestou do školy na skúšku napadli dvaja útočníci a na blúzku jej napísali Maďari za Dunaj. Polícia prípad uzatvorila s tým, že sa nestal tak, ako ho poškodená opísala. Tá sa na postup slovenských štátnych orgánov sťažovala na Európskom súde pre ľudské práva. Prípad vyvolal veľký ohlas na politickej scéne. Bývalá vláda Ivety Radičovej sa Hedvige Malinovej Žákovej ospravedlnila a sťažnosť sa skončila dohodou o zmieri.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Hedviga Malinová-Žáková #Andrej Kiska