Pellegrini: Marrákešký dohovor nebudeme nikdy akceptovať

Slovenská republika je a bude suverénnym štátom, ktorý si bude rozhodovať o tom, kto a za akých podmienok môže na jej územie prísť žiť. V súvislosti s uznesením Národnej rady SR, ktorým poslanci žiadajú vládu o odmietnutie Globálnemu paktu OSN o migrácii, to uviedol premiér SR Peter Pellegrini (Smer). V rozhodnutí parlamentu vidí stotožnenie názoru zákonodarcov a dlhodobého konzistentného postoja exekutívy.

29.11.2018 17:00
debata (9)

„Vítam rozhodnutie parlamentu, zhodu naprieč politickým spektrom a vnímam to ako vyjadrenie širokého konsenzu v oblasti zahraničnej politiky,“ uviedol premiér, ktorý pripomenul, že postoj Slovenska je rovnaký ako postoj mnohých krajín Európy a sveta.

Podľa Pellegriniho je teraz otvorená len otázka, akým spôsobom dá SR najavo svoj nesúhlas s paktom o migrácii. Poukázal na to, že sú krajiny, ktoré svoj nesúhlas chcú prezentovať na rokovaní v Marrákeši, ale aj také, ktoré svoj nesúhlas vyjadria absenciou na samite. „Sú nimi napríklad Taliansko či Rakúsko, podľa mňa sa takto zachová aj Švajčiarsko,“ upozornil Pellegrini.

Či bude aj Slovensko krajinou, ktorá bude v Marrákeši chýbať, rozhodne vláda na svojom zasadnutí v stredu 5. decembra. „Chcem vás uistiť, že ak vláda prijme uznesenie, že svoj nesúhlas s paktom OSN o migrácii vyjadríme neúčasťou, garantujem, že sa rokovania v Marrákeši nikto z diplomatov nezúčastní,“ zdôraznil Pellegrini.

Vyzval zároveň politické strany i spoločnosť, aby pakt o migrácii neplodil ďalšie vášne a hádky. „Nevenujme sa už tomuto pseudoproblému, lebo Marrákešský dohovor všetci jednotne odmietame. Vráťme sa ku konkrétnym problémom, ktoré je potrebné riešiť,“ zdôraznil Pellegrini.

Vláda SR má zaujať nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Žiada ju o to Národná rada (NR) SR v uznesení SNS a Smeru-SD, ktoré poslanci schválili vo štvrtok 90 hlasmi.

Video
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #Peter Pellegrini #migračný pakt OSN