Návrat do minulosti. Vláda odklepla vznik stredných športových škôl

Od 1. januára budúceho roka vzniknú stredné športové školy. Vyplýva to zo zákona o športe z roku 2015, ktorým bol novelizovaný zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Píše sa to v materiáli Vyhodnotenie plnenia opatrení Koncepcie práce so športovo talentovanou mládežou na roky 2015 - 2020, ktorý vláda vzala na dnešnom rokovaní na vedomie.

12.12.2018 12:15
debata (1)

Podľa ministerstva školstva stredné športové školy v sebe skĺbia gymnaziálne štúdium pre tých najlepších žiakov, ale rovnako aj maturitné odbory pre tých, ktorí chcú odborné vzdelanie, ako aj učebné odbory pre tých, ktorí inklinujú k manuálnym zručnostiam.

„Stredná športová škola je vnútorne diferencovaná stredná škola, ktorá pripravuje žiakov so športovým nadaním vo vzdelávacom programe príslušného odboru vzdelávania. Vzdelávacie programy strednej športovej školy sú zamerané na prípravu žiakov so športovým nadaním pre štúdium na vysokej škole a pre výkon povolaní a odborných činností v športe," píše sa v materiáli.

Odborné vzdelávanie a príprava v strednej športovej škole rozvíjajú vedomosti, zručnosti a schopnosti žiaka so športovým nadaním získané v predchádzajúcom vzdelávaní a poskytujú vedomosti, zručnosti a schopnosti nevyhnutné pre výkon povolania a odborných činností v športe, uvádza sa v materiáli. Neoddeliteľnou súčasťou výchovy a vzdelávania v strednej športovej škole je športová príprava organizovaná podľa športových odvetví. Stredná športová škola zabezpečuje športovú prípravu najmenej v piatich športových odvetviach, z toho aspoň jedno je kolektívny šport.

Podľa ministerstva školstva koncepcia stredných športových škôl bola vytvorená na základe požiadaviek praxe, najmä zo strany národných športových zväzov. Ide o systémovú zmenu, ktorá reflektuje európsky trend duálnej kariéry športovca. Cieľom je, aby sa talentovaní športovci pripravovali na športovú kariéru a zároveň na pôsobenie v oblasti športu po ukončení aktívnej športovej kariéry. Na nastavení tohto nového systému sa podieľala v roku 2015 pracovná skupina, v ktorej boli zastúpené aj národné športové zväzy aj zástupcovia športových gymnázií. Táto zmena je súčasťou reformy v športe, ktorú priniesol nový zákon o športe, na ktorom sa podieľali aj riaditelia športových gymnázií.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #stredné školy #stredné športové školy