Slovenské poštové známky získali v roku 2018 rekordný počet ocenení

Slovenské poštové známky získali v roku 2018 rekordný počet ocenení na medzinárodných výstavách. Informovala o tom špecialistka pre styk s verejnosťou Eva Rovenská s tým, že Slovenská pošta dnes oslavuje Deň poštovej známky a filatelie, ktorý venuje práve najkrajším slovenským poštovým známkam tohto roka.

18.12.2018 19:24
debata (3)

„Tohtoročné medzinárodné ocenenia poštových známok vydaných Slovenkou poštou potvrdzujú nielen ich kvalitu, ale aj silu tradície slovenskej filatelie. Na Slovensku máme výnimočných, svetovo uznávaných umelcov, ktorým patrí veľká vďaka a uznanie za to, že sa na ich vyhotovení podieľajú,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej pošty Peter Helexa.

V súťaži o najkrajšiu známku sveta Nexofil Award 2018 v Madride sa poštová známka Umenie: Oltár sv. Jakuba v Levoči umiestnila na 2. mieste v kategórii Najlepší hárček poštovej známky na svete. Rovnako 2. miesto získala emisia tejto známky v súťaži organizovanej asociáciou štátnych tlačiarní poštových známok Government Postage Stamp Printers'Asso­ciation v Paríži. Známka je súčasťou hárčeka, ktorého rozmery sú v porovnaní s predchádzajúcimi vydaniami dvojnásobné, vďaka čomu ide o najväčší rytý hárček poštovej známky na svete. Autorom jej grafického dizajnu je akademický maliar Vladislav Rostoka, rytinu vyhotovil František Horniak. Okrem ceny generálneho riaditeľa Slovenskej pošty známka získala aj ďalšie ocenenia ministra dopravy a výstavby SR, ktoré sú každoročne udeľované v kategórii Najkrajšia známka a Najkrajšia rytina poštovej známky.

V súťaži o Najkrajšiu oceľovorytinovú známku sveta získala druhé miesto poštová známka 500. výročie reformácie. Nemenej prestížne bolo aj 2. miesto v súťaži o najkrajšiu rytú známku Európskej únie Les Grands prix de l'art philatélique Belge et Européen v Bruseli, na ktorom sa táto známka umiestnila.

Jedno z najvýznamnejších ocenení v roku 2018, zlatú medailu v triede A Svetovej poštovej únie na 35. ázijskej medzinárodnej výstave MACAO 2018 získala Slovenská pošta za filatelistický exponát Good Idea Slovakia. Exponát prezentoval poštové známky vydané Slovenskou poštou za posledné tri roky. Exponát, pozostávajúci zo 16 hárkov formátu A4 vychádzal z konceptu oficiálnej štátnej prezentácie Dobrý nápad Slovensko, realizovanej od roku 2016 Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Tomu zodpovedal aj obsah exponátu zameraný na pozoruhodnosti našej krajiny, či už kultúrne pamiatky, prírodné krásy, unikátne múzeá a galérie, alebo pre Slovensko typické slávnosti, výročia a aktuálne udalosti.

Predmetom hodnotenia bola najmä technická kvalita vystavovaného materiálu, jeho funkčnosť v poštovom styku, všeobecný záujem o poštové známky v oblasti verejnej potreby, filatelistického záujmu alebo charitatívne projekty spojené s vydaním poštových známok a aj vyváženosť medzi textovými informáciami a vystavovaným materiálom, čitateľnosť informácií a estetický dojem.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #poštová známka