Radoslav Procházka zatiaľ nepotvrdil kandidatúru na ústavného sudcu

Ústavného právnika Radoslava Procházku oslovilo v súvislosti s kandidatúrou na ústavného sudcu viacero subjektov. Či bude kandidovať, zatiaľ nepotvrdil.

19.12.2018 12:25 , aktualizované: 15:46
Radoslav Procházka, Foto: ,
Radoslav Procházka
debata (16)

„Oslovilo ma viacero subjektov, ak bude po 7. januári dôvod povedať k tomu viac, môžeme sa k tomu vrátiť,“ uviedol pre TASR Procházka. Informácie o jeho možnej kandidatúre priniesol Denník N s tým, že má byť kandidátom Slovenskej advokátskej komory (SAK).

SAK mená nateraz nezverejňuje, o kandidátoch rozhodne v tajnej voľbe. „Predsedníctvo SAK vyberá možných kandidátov na sudcov ústavného súdu formou tajnej voľby,“ reagovala pre TASR hovorkyňa komory Alexandra Donevová.

Kandidátov komora predloží Národnej rade (NR) SR, až keď vybraní kandidáti budú s kandidatúrou súhlasiť. „Vzhľadom na to, že celý tento proces ešte neprebehol, nebudeme ich mená zverejňovať,“ doplnila Donevová.

Parlament má voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára 2019. Nominácie môžu prichádzať do 7. januára.

Procházka je ústavný právnik, v minulosti bol poslancom NR SR za KDH. Neskôr založil stranu Sieť, ktorá sa rozpadla krátko po vytvorení vlády so Smerom, SNS a Mostom-Híd. Procházka sa tiež neúspešne uchádzal o post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ.

Minister Gál ho pokladá za odborníka v prípade ústavného práva

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) je Procházka dobrým odborníkom v oblasti ústavného práva. Gál ale pripomenul, že jednotliví kandidáti musia presvedčiť najmä poslancov Národnej rady SR, aby za nich hlasovali.

Gál tiež uviedol, že v súčasnosti je už voľba nových sudcov v rukách poslancov Národnej rady SR. Zatiaľ je potvrdené oficiálne iba meno poslanca za Most-Híd Petra Kresáka. V súvislosti s Ústavným súdom SR sa skloňuje aj meno bývalého premiéra a v súčasnosti poslanca Roberta Fica (Smer). Túto možnosť nevylúčil ani premiér Peter Pellegrini (Smer) po dnešnom zasadnutí vlády SR.

„Pán Procházka je dobrým odborníkom, či bude aj dobrým ústavným sudcom, to je otázka na poslancov Národnej rady SR,“ uviedol Gál. Minister spravodlivosti zatiaľ nevie mená všetkých kandidátov, podľa jeho slov budú známe až po novom roku. „Nepoznám ešte mená všetkých kandidátov, niektoré inštitúcie avizovali, že sa budú uchádzať o tento post, ale kto pôjde, sa dozvieme zrejme definitívne až 7. januára,“ doplnil.

Podľa premiéra Petra Pellegriniho sa v koaličnej strane Smer vedie o možných kandidátoch diskusia. Pellegrini nevylúčil ani možnosť, že by sa uchádzal o post ústavného sudcu Robert Fico. „Rozprávame sa v strane o možných kandidátoch a pokiaľ niekoho navrhneme, tak to meno bude zverejnené do 7. januára,“ povedal Pellegrini.

Národná rada SR zvolí až 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Sudcovia budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #kandidát #Radoslav Procházka #Ústavný súd SR