Kočnerove chápadlá siahali aj na prokuratúru. Kupovať si mal Trnku či poslancov

Nahrávky, ktorá vlani našli v sejfe podnikateľa Mariana Kočnera údajne obsahujú rozhovor medzi Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, z ktorej vyplývajú podozrenia, že podnikateľ riadil prokuratúru a aj samotného Trnku.

07.01.2019 20:59 , aktualizované: 21:08
Dobroslav Trnka Foto: ,
Dobroslav Trnka prichádza na Krajský súd v Bratislave.
debata (98)

Informáciu priniesol Denník N. Prokuratúru teda podľa denníka neriadil Trnka, ale Kočner, ktorý figuruje na mafiánskych zoznamoch a momentálne je vo väzení pre obvinenie z podvodov so zmenkami v hodnote miliónov eur a aj ďalší oligarchovia, ktorí s ním kšeftovali.

Okrem korumpovania samotného Trnku má nahrávka ukazovať aj to, že Kočner si kupoval aj poslancov Národnej rady SR pri jeho voľbe. „Má ísť tiež o úplatky za prepustenie z väzby Jozefa Majského aj za kauzu Glance House. Hovoriť sa na nej má aj o kšeftovaní s nahrávkami v kauze Gorila,“ konštatuje denník.

Marian Kočner v budove Špecializovaného... Foto: TASR, Dušan Hein
kočner Marian Kočner v budove Špecializovaného trestného senátu v Banskej Bystrici.

Trnka nahrávky označil za výmysel

Právny zástupca Zlatice Kušnírovej, matky zavraždenej Martiny, Roman Kvasnica pre denník potvrdil, že požiadal v mene svojej klientky o prepis rozhovoru medzi Kočnerom a jedným z najvyšších ústavných činiteľov. „Z tohto rozhovoru má byť zrejmé, že pán Kočner korupčne ovplyvňoval trestné konania vedené na Slovensku. Vyšetrovateľ mi zatiaľ prepis rozhovoru odmietol poskytnúť, čo rešpektujem, pretože k vyšetrovateľovi doktorovi Juhásovi máme absolútnu dôveru,“ uviedol Kvasnica.

Trnka informácie z nahrávky odmietol a označil ich za výmysly. „Možno si na to spomeniem alebo nie, ale toto sú hlúposti, čo mi hovoríte, nemienim na to ani reagovať,“ povedal Trnka pre Denník N, pričom tvrdí, že žiaden úplatok od Kočnera nikdy nezobral.

Krajský súd minulý rok v apríli rozhodol, že Trnka zostáva naďalej prokurátorom. Trnku zbavila talára disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry SR po prvý raz 29. novembra 2013. Rozhodnutie zrušil v decembri 2014 Krajský súd v Bratislave. Ten nariadil komisii opäť sa vecou zaoberať. Komisia v novom zložení 15. apríla 2015 potvrdila najprísnejší trest pre šéfa prokuratúry.

Razia pre vraždu Kuciaka

Kauza Glance House spájaná s prokurátorom siaha do roku 2012. Trnka, ktorý bol vtedy námestníkom generálneho prokurátora napísal list, na základe ktorého správa katastra umožnila prevod zablokovanej bytovky v Bernolákove na firmy blízke Kočnerovi. Špeciálna prokuratúra pritom narábanie s domom zakázala. Prípad vyšetrovala polícia. Podľa nej však nešlo o trestný čin a vec postúpila disciplinárnej komisii.

Polícia Kočnerove nahrávky získala z konšpiračného bytu na bratislavskej Vazovovej ulici, ktoré majú byť totožné so spisom Gorila. Našli ich v Kočnerovom trezore pričom domové prehliadky u podnikateľa sa konali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Potvrdila to hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Zvukové záznamy sa mali nájsť v trezore v jednom z podnikateľo­vých domov.

Nahrávky majú zachytávať rozhovory politikov a šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka o províziách a korupcii za druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ v odpočúvanom byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

98 debata chyba
Viac na túto tému: #Generálna prokuratúra #Marian Kočner #Dobroslav Trnka