Prezidenti sa zišli na obede, Gašparovič sa pýtal Kisku na voľbu ústavných sudcov

Prezident SR Andrej Kiska a jeho predchodcovia vo funkcii Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič sa zišli na tradičnom novoročnom obede. Hovorili o blížiacich sa prezidentských voľbách aj o výbere nových ústavných sudcov.

10.01.2019 17:33 , aktualizované: 18:29
SR prezidenti Kiska, Schuster, Gašparovič obed... Foto: ,
Na snímke vľavo prezident SR Andrej Kiska víta bývalých prezidentov SR Rudofa Schustera (v strede) a Ivana Gašparoviča (vpravo) na novoročnom obede v Prezidentskom paláci v Bratislave.
debata (30)

„Som veľmi rád, že udržiavame túto milú tradíciu. Môžem len dúfať, že nový prezident, ktorý tu bude na budúci rok, nás takisto pozve, aby sme sa s ním porozprávali a podiskutovali o tom, ako vidíme našu krajinu, aké máme skúsenosti,“ povedal Kiska.

Na obede hovorili aj o aktuálnych témach, ako sú prezidentské voľby a výber ústavných sudcov. „Obzvlášť pán prezident Gašparovič sa ma pýtal, ako vidím situáciu na ústavnom súde. Zopakoval som, že sa stretávam s predstaviteľmi aj koaličných, aj opozičných strán. Opakujem vždy len tieto kritériá – odbornosť, morálka. Nemám žiadne mená ani iné podmienky,“ doplnil Kiska.

Hlava štátu verí, že zo 40 mien parlament zvolí 18 kandidátov, ktorých prezidentovi ponúkne. „A ja budem môcť vybrať zo skutočne kvalitných kandidátov na ústavných sudcov,“ poznamenal prezident.

Odbornosť je dôležitá aj podľa Gašparoviča, ktorý ale vyzdvihuje aj potrebu charakteru a svedomia. „Ak nemáš charakter, ten súd dobre vyzerať nebude,“ povedal. V súvislosti s Ficovou kandidatúrou uviedol, že expremiér je výborným právnikom. „Bol by dobrým odborníkom na ústavnom súde,“ podotkol Gašparovič. „Dovoľte, aby som sa nevyjadril,“ uviedol Schuster.

Gašparovič zdôraznil aj potrebu funkčného ústavného súdu. „Ak by ústavný súd nemal byť sformovaný, bude to pre Slovensko zlé. Preto som prosil pána prezidenta, aby urobil všetko pre to, aby bol ústavný súd funkčný. Nemôže byť nefunkčný, to by bolo zlé,“ vyhlásil Gašparovič. V súvislosti s prezidentskými kandidátmi uviedol, že voľby budú zaujímavé.

Prezidenti mali ako predjedlo kačaciu terinu s pomarančovou penou a čučoriedkovým želé, mali tiež tekvicovú polievku s kokosovým mliekom, ako hlavné jedlo sa podával srnčí chrbát. Dezert bol čokoládová torta s tvarohovou penou a čučoriedkami.

Práve hlavné jedlo spôsobilo „menší trapas“. „Mrzí ma, že nevyšiel výber obeda. Podávali sme divinu a nevedel som, že páni prezidenti nie sú príliš divinoví,“ povedal Kiska. „Nepriberieme,“ poznamenal Schuster.

VIDEO: Prezidenti Rudolf Schuster (1999 – 2004) a Ivan Gašparovič (2004 – 2014) boli nedávno aj v relácii TV Pravda Ide o pravdu.

Video
30 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Gašparovič #Andrej Kiska #Rudolf Schuster