O dodanie radarov pre slovenskú armádu majú záujem aj Briti

Sústavu štyroch rádiolokátorov a šiestich radarov ponúkla Slovensku vláda Spojeného kráľovstva. Britské veľvyslanectvo v Bratislave informovalo, že predložila medzivládnu ponuku.

17.01.2019 14:34
debata (48)

„Kombinácia lokátorov Commander SL a Giraffe AMB je riešenie osvedčené v boji, ktoré spĺňa slovenské prevádzkové požiadavky. Je to systém, ktorý bol úspešne integrovaný s najnovšími raketovými systémami protivzdušnej obrany v iných členských štátoch NATO,“ zdôraznila ambasáda. Slovensku má poskytnúť ochranu a obranu vzdušného priestoru v rámci integrovaného systému leteckej a protiraketovej obrany NATO.

Ministerstvo obrany (MO) SR ako podmienku žiadosti o predloženie ponuky stanovilo zapojenie slovenského priemyslu do projektu. Zapojením domáceho priemyslu do projektu by sa mali podľa slov veľvyslanectva vytvoriť slovenský dodávateľský reťazec radarových komponentov a podpora počas ich životnosti.

Návrh na obstaranie rádiolokátorov chce minister obrany Peter Gajdoš (SNS) predložiť vláde SR v tomto roku. Rezort oslovil 12 hlavných výrobcov. „Po posúdení všetkých ponúk predložíme vláde ich analýzu,“ povedal v minulosti pre TASR. Žiadosť o predloženie ponuky poslal rezort napríklad vláde Francúzska, Holandska, Izraela, Nemecka, Poľska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Spojených štátov amerických, Španielska, Švédska, Talianska, Česka a Turecka.

V rokoch 2018 až 2025 chce rezort obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume 155.090.000 eur vrátane DPH. Obstaranie formou vláda – vláda garantuje podľa ministerstva transparentnosť a zároveň vylučuje akúkoľvek formu korupcie.

48 debata chyba
Viac na túto tému: #radary #armáda SR