Na vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov vyšle prezident svojich zástupcov

Prezident SR Andrej Kiska využije svoje právo a vyšle na vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov svojho zástupcu. Bude ním riaditeľ Odboru legislatívy a milostí Kancelárie prezidenta (KP) SR Stanislav Gaňa. Na vypočutí sa zúčastní aj poradca prezidenta pre ústavnoprávne otázky Marián Giba. Informovala o tom Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia KP SR.

21.01.2019 11:01
andrej kiska Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska počas vyhlásenia k Ústavnému súdu v Prezidentskom paláci.
debata (32)

Zástupcov prezidenta budú podľa Hajtovej zaujímať názory uchádzačov na vzťahy medzi Ústavným súdom a ostatnými najvyššími ústavnými orgánmi a na najväčšie problémy a výzvy, ktoré stoja pred ústavným súdnictvom. „Sústredia sa na problémy spojené s morálnou integritou a dilemami sudcu Ústavného súdu a schopnosti odolávať tlakom na jeho konanie a rozhodovanie,“ doplnila.

Podľa Kisku neexistuje skutočná prekážka, ktorá by bránila Národnej rade SR včas vybrať 18 mien, z ktorých má prezident vymenovať deviatich sudcov. „Som rád, že medzi uchádzačmi vidím ľudí, ktorí by mohli byť pre Ústavný súd, kvalitu a dôveryhodnosť súdnictva na Slovensku prínosom. Je ich tam dostatok na to, aby obsadili všetky voľné pozície sudcov a sudkýň Ústavného súdu,“ uviedol.

Prezident podľa Hajtovej opakovane zdôrazňuje, že pri výbere sudcov sa bude riadiť výlučne kritériami nespochybniteľnej odbornej autority a morálnej integrity navrhnutých kandidátov.

Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v parlamentnom ústavnoprávnom výbore sa začne v stredu 23. januára v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave. Zástupcovi prezidenta SR sa na vypočutí udelí slovo, kedykoľvek o to požiada. O miesto na Ústavnom súde má záujem celkovo 40 uchádzačov.

Podľa predsedu výboru Róberta Madeja (Smer) sú na vypočúvanie kandidátov vyhradené tri dni. Madej zároveň avizuje, že rokovanie bude môcť verejnosť sledovať na webovej stránke parlamentu.

Navrhnutý kandidát na sudcu ÚS sa v rozprave najskôr predstaví, pričom uvedie najmä dôvody, pre ktoré sa uchádza o funkciu, svoje pracovné skúsenosti, publikačnú činnosť, účasť na prednáškach, seminároch a vedeckých konferenciách a najvýznamnejšie dosiahnuté pracovné výsledky. Po svojom úvodnom vystúpení môže navrhnutý kandidát odpovedať na otázky poslancov a prezidenta. Z celého zasadnutia výboru zabezpečí Kancelária NR SR verejne dostupný audiovizuálny prenos.

Vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku ku kandidátom na ústavných sudcov si pozrite vo videu TV Pravda.

Video
32 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd #Andrej Kiska