VIDEO: Glváč chce prehovoriť o komunikácii s Alenou Zs., povedal Pellegrini

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer) by sa mal k svojej komunikácii s Alenou Zs. obvinenou z objednania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vyjadriť v najbližších dňoch. Keďže však ide o otvorený spis, zatiaľ sa na to snaží získať povolenie príslušných orgánov. V pondelok o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý sa v tejto súvislosti s Glváčom stretol.

, 21.01.2019 14:05, aktualizované: 17:17
Martin Glváč, minister obrany Foto: ,
Na snímke Martin Glváč.
debata (89)

„Veľmi podrobne ma informoval o okolnostiach, ako došlo ku kontaktu, ako reagoval,“ opísal stretnutie premiér. Ten očakáva, že keď to orgány Glváčovi umožnia, pred všetkých sa postaví a bude odpovedať na otázky k medializovanej komunikácii.

„Verím, že bude môcť predložiť dôkazy, že konal v záujme toho, aby sa vyvaroval ovplyvňovaniu či ohrozeniu národnej bezpečnosti,“ doplnil premiér.

Pellegrini tiež povedal, že Glváč sa na štátne orgány obrátil, hneď ako ku kontaktu prišlo, teda nie až po zatknutí Aleny Zs. Verí, že to potvrdia aj samotné orgány. Premiéra však podľa jeho slov neteší, že zo spisu môžu čítať aj tí, ktorí na to nemajú oprávnenie. Dodal, že on sám informácie zo spisu nemá a všetko sa dozvedel iba z médií.

VIDEO: Politický analytik Ján Baránek hovorí, že štábna kultúra v demokracii by vyžadovala od Glváča nejaký krok, možno dočasné vzdanie sa funkcie.

Richter: V plnej miere dôverujem Glváčovi

„V plnej miere mu dôverujem a som presvedčený, že v krátkej dobe vysvetlí okolnosti a veci, ktoré s tým súvisia,“ povedal novinárom Richter. Za problematickejšiu považuje komunikáciu iných ľudí, ktorí sa v prípade spomínajú. „Napríklad pána Lipšica, ktorý má obhajovať rodinu poškodených. Tam by som sa viac zamýšľal,“ doplnil minister.

Poslanec Erik Tomáš (Smer) cez víkend povedal, že o tom, či bude mať Glváč naďalej dôveru strany Smer, musí rozhodnúť jej predsedníctvo po tom, čo si vypočuje Glváčovo vysvetlenie. Predsedníctvo by sa malo zísť tento týždeň.

Komunikovala s vplyvnými ľuďmi

Alena Zs. obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej komunikovala posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Medzi nimi sú medzitým odvolaný námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek, Martin Glváč, poslanec parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba či predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Písal o tom Denník N, ktorý sa pritom odvoláva na informácie z vyšetrovania prípadu. Glváč hovorí, že svoj postup koordinoval s tretími osobami.

89 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Richter #Martin Glváč #Peter Pellegrini #Alena Zs.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy