Vo vysokohorskom teréne pohorí stále trvá mierna lavínová hrozba

27.01.2019 10:58

Vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí trvá už niekoľko dní mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Snehová pokrývka sa podľa Igora Žiaka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) vplyvom minulotýždňového oteplenia a následného ochladenia stabilizovala. „Výnimku tvoria niektoré strmé svahy. Na niektorých miestach s nízkou snehovou pokrývkou sa vplyvom dlhodobo nízkych teplôt začínajú vytvárať nestabilné snehové vrstvy. Hlavným lavínovým problémom je tvrdý, vetrom ofúkaný doskový sneh na východných, juhovýchodných a južných svahoch. Uvoľnenie doskových lavín, najmä v spomenutých expozíciách, je možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na veľmi strmých svahoch,“ upozornil Žiak.

V nedeľu ráno bolo na horách jasno, vo Vysokých Tatrách s malou oblačnosťou. Oteplilo sa, teplota vzduchu na vrcholoch hôr sa pohybovala v rozpätí od mínus siedmich do mínus jedného stupňa Celzia. Prevládalo bezvetrie alebo fúkal mierny vietor juhovýchodných až východných smerov s rýchlosťou do piatich metrov za sekundu.

Za posledných 24 hodín pripadlo do desiatich centimetrov nového prachového snehu, najmä však vo Vysokých Tatrách. „Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty. V stredných polohách je do 180 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 až 250 centimetrov. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach (Malá Fatra, Západné Tatry), najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier,“ uzavrel Žiak.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#lavínové nebezpečenstvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku