Výberové konanie na policajného prezidenta a šéfa inšpekcie vyhlási ministerstvo do 15. februára

Do 15. februára plánuje ministerstvo vnútra vyhlásiť výberové konanie na posty prezidenta Policajného zboru a tiež šéfa policajnej inšpekcie. Pre agentúru SITA to potvrdil tlačový odbor rezortu vnútra. Novela zákona o policajnom zbore, ktorá mení spôsob voľby policajného prezidenta a šéfa inšpekcie nadobúda účinnosť dnešným dňom.

01.02.2019 10:59
Milan Lučanský Foto: ,
Na snímke dočasný prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský.
debata (2)

Podľa novely z ministerstva vnútra má po novom policajného prezidenta vymenovať do funkcie minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť, ak výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie šéfa polície je štvorročné, o funkciu sa môže uchádzať na ešte jedno ďalšie funkčné obdobie. Komisia, ktorá má posudzovať kandidátov do funkcie policajného prezidenta, má podľa novely sedem členov.

„Dvoch členov komisie menuje minister vnútra a po jednom členovi komisie menuje generálny prokurátor, prezident Policajného zboru, riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, rektor Akadémie Policajného zboru a odborový orgán, ktorý má najviac členov z príslušníkov Policajného zboru,“ uvádza sa v dokumente. V prípade zámeru odvolať policajného prezidenta z funkcie musí minister vnútra svoj návrh odôvodniť a následne ho musí odporučiť branno-bezpečnostný výbor aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru.

„Riaditeľa Úradu inšpekčnej služby vymenúva vláda na návrh ministra vnútra SR na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo výbore pre obranu a bezpečnosť, ak výbor odporučí jeho vymenovanie,“ uvádza sa v novele. Funkčné obdobie riaditeľa inšpekcie je štyri roky, pričom tá istá osoba môže byť do funkcie vymenovaná aj druhýkrát. Nový policajný prezident ako aj šéf inšpekcie v prípade, že nedisponujú bezpečnostnou previerkou na stupeň Prísne tajné, sú povinní ju vykonať do 30 dní od vymenovania do funkcie. Úrad inšpekčnej služby ako osobitná súčasť Policajného zboru s pôsobnosťou pre celé územie SR na odhaľovanie, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov (Policajného zboru a Zboru väzenskej a justičnej stráže) je za výkon svojej funkcie zodpovedný vláde.

Prezidentom Policajného zboru je momentálne Milan Lučanský, ktorý bol do funkcie vymenovaný ako dočasný prezident po rezignácii Tibora Gašpara. Lučanský ešte nepotvrdil, či sa bude uchádzať o funkciu v rámci nového spôsobu výberu.

TV Pravda: Po odvolaní Tibora Gašpara ho na jeho poste dočasne nahradil Milan Lučanský. Jeho plánované vymenovanie oznámila ministerka Saková ešte pred letom.

Video
2 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo vnútra #policajný prezident #policajná inšpekcia