Poslanci prijali uznesenie k Maďarsku a Poľsku z dielne SNS

Národná rada SR prijala uznesenie k Maďarsku a Poľsku z dielne SNS. Parlament tak berie na vedomie návrhy voči týmto dvom krajinám a vyhlasuje, že sa bude aktívne zasadzovať, aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska, Poľska a inštitúcií Európskej únie (EÚ), ktorý prinesie odpovede na všetky otvorené otázky.

01.02.2019 12:03 , aktualizované: 14:19
debata (7)

Súčasná situácia by sa mala podľa slovenského parlamentu vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov, a že parlament intenzívne vníma dostatočný priestor na efektívnu diskusiu medzi zainteresovanými stranami.

„NR SR považuje samotné hlasovanie v Rade EÚ o spustení príslušného sankčného mechanizmu za krajné riešenie v prípadoch, keď zlyhajú všetky ostatné dostupné možnosti,“ uvádza sa ďalej. Podľa uznesenia je žiaduce prijímať také kroky a rozhodnutia, ktoré pomôžu obnoviť vzájomnú dôveru a prekonať vzájomné deliace línie medzi členskými štátmi EÚ a inštitúciami EÚ.

V uznesení sa tiež píše, že NRSR je pripravená v záujme udržania nadštandardných a priateľských vzťahov s regionálnymi partnermi vo V4 byť naďalej dôveryhodným, proeurópskym, transparentným, predvídateľným a konštruktívnym členom EÚ, ktorý bude vždy uprednostňovať riešenia sporov založené na dialógu.

Národná rada uznesením zároveň vyzýva všetkých zainteresovaných aktérov, aby prejavili politickú vôľu pokračovať v konštruktívnom a efektívnom dialógu o všetkých sporných otázkach v záujme zachovania jednoty EÚ a znižovania vzájomného napätia.

Zahraničná politika Slovenska sa podľa Mostu-Híd nemení

Smerovanie slovenskej zahraničnej politiky sa prijatím uznesenia nezmenilo ani nemení. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák v reakcii na schválenie.

„Stále sme proeurópska krajina, ale chceme aj posilňovať regionálny princíp,“ povedal pre TASR Bastrnák. Most-Híd ešte v decembri kritizoval predloženie uznesenia, keďže nebolo dohodnuté v koalícii. Návrh potom preložili na aktuálnu schôdzu. Teraz uznesenie podporili aj poslanci Mosta-Híd.

„Naši poslanci mali voľnú ruku. Hlasovali sme preto, že v Európe je napätie a my zdôrazňujeme potrebu rokovaní. Uznesenie nie je proti Európe, je dôležité pre náš región. Chceme, aby všetci rokovali a našli kompromis,“ uviedol Bastrnák. Ďalšie sankcie by podľa jeho slov situáciu nezlepšili. „Treba rokovať a zachovať demokratické princípy,“ doplnil.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Poľsko #Maďarsko #Slovensko