Dostane sa pacient cez víkend k liekom?

Ani celý rok nevydržali v prevádzke pohotovostné lekárne, ktoré fungovali zhruba v sedemdesiatke miest. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smeru) ustúpila ich majiteľom, ktorí tvrdia, že na pohotovostných službách prerábajú. Žiadajú preto, aby ich zaplatil štát alebo aby okresal počet lekární, ktoré musia byť otvorené večer a cez voľné dni. Ministerka akceptovala tieto argumenty a avizuje zmenu v legislatíve. Čo konkrétne to v praxi prinesie, nie je zatiaľ jasné. Zdá sa však, že výsledkom bude nižší počet takto dostupných lekární.

08.02.2019 06:00
debata (36)

Zástupcovia lekárnikov sa stretli s Kalavskou včera. Prezentovali jej výsledky prieskumu, v ktorom mapovali počty pacientov a vyťaženosť lekární počas šiestich mesiacov. „Prieskum preukázal, že súčasná podoba lekárenskej pohotovosti je neefektívna a viac než polovica pohotovostných lekární nemá reálne odborné opodstatnenie. Akceptujeme potrebu dostupnosti lekárenskej starostlivosti aj mimo štandardnej prevádzky, ale bez reálneho finančného krytia a ekonomickej udržateľnosti je táto povinnosť mimoriadne zaťažujúca," povedal Ondrej Sukeľ, predseda Slovenskej lekárnickej komory. Od ministerky lekárnici žiadali, aby upravila sieť pohotovostných lekární a zaviedla pre ne paušálne platby.

Rezort sa rozhodol pre zmeny v zákone. „Analýza Slovenskej lekárnickej komory za obdobie pol roka ukázala, že návštevnosť bola nízka. 41 percent pohotovostných lekární nevybavilo ani jedného pacienta, ktorý bol ošetrený na ambulantnej pohotovostnej službe. Ministerstvo zdravotníctva preto pripraví nový návrh legislatívneho riešenia, ktorý bude spoločným riešením s pozitívnym dosahom na pacienta, na základe prezentovaných skúseností z praxe," tvrdí jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Viac nespresnila.

Spôsob fungovania lekárnickej pohotovosti sa menil len nedávno, od polovice júna 2018. Odvtedy platí, že pohotovostná lekáreň musí byť všade tam, kde je lekárska ambulantná pohotovosť, celkovo ide o 75 miest. Povinnú službu nariaďuje lekárni samosprávny kraj, lekárne sa striedajú. V pracovných dňoch sú otvorené od 16. h do 22.30 h, počas sviatkov a víkendov od 7. h do 22.30 h.

Podľa Sukeľa je dôležité, aby sa lekárne nachádzali v blízkosti ambulantnej pohotovosti. Odhadol, že takýchto je len desať percent. „Okolo polovice lekární, ktoré slúžia pohotovosť, sú od nich vzdialené viac ako kilometer, teda keď pacient vyjde z pohotovosti, musí prekonať túto vzdialenosť," konkretizoval Su­keľ.

Výhrady majú lekárnici aj k financovaniu, zdravotné poisťovne im za mimoriadne služby neplatia nič. Vlani v lete lekárnici žiadali, aby rezort pre nich nastavil paušálne platby plus odmeny za výkon a určil minimálnu mzdu farmaceutovi, ktorý si to odslúži. Podobné podmienky platia pre lekársku prvú pomoc. Ministerstvo však argumentovalo, že lekárne si na svoju činnosť zarobia predajom rôzneho tovaru, nielen liekov. „Tento predpoklad ministerstva sa nenaplnil. Peniaze, ktoré takýmto spôsobom do lekární prídu, nepostačujú ani na pokrytie elementárnych nákladov. Pokiaľ má štát záujem, aby lekárne boli otvorené aj v časoch, počas ktorých do nich nikto nevstúpi, je dôležité, aby si štát túto objednanú službu aj zaplatil," zdôraznil Sukeľ.

Komora vidí riešenie v návrate k systému spred polovice júna 2018. Vtedy bola lekárnická pohotovosť v réžii samosprávneho kraja. Ten rozhodoval na základe dohody s miestnymi lekárnickými komorami o tom, kde a dokedy budú lekárne otvorené. Situácia sa však líšila od okresu k okresu, v niektorých väčších mestách boli otvorené nonstop, v menších okresoch neboli vôbec.

Lekárne s pohotovostnou službou musia byť... Foto: TASR, Svätopluk Písecký
lekáreň, pohotovostná lekáreň, pohotovosť Lekárne s pohotovostnou službou musia byť otvorené do 22.30 večer, teda o pol hodiny dlhšie ako ambulantné pohotovosti.

Samosprávne kraje námietky lekárnikov vnímajú, na prvé miesto však kladú práva pacientov. „Poskytovanie lekárenskej starostlivosti v lekárňach je potrebné, pretože lekárenská starostlivosť je zdravotnou starostlivosťou a mala by byť zabezpečená v čo najrozsiahlejšom časovom intervale, najmä nenahraditeľne nadväzuje na ambulantnú resp. ústavnú pohotovosť, kde sa lieky pacientom predpisujú," uviedla Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavskej župy.

„Už od začiatku sme poukazovali na to, že lekárenská a ambulantná pohotovosť musia byť zriadené v tesnej blízkosti tak, aby boli pre pacientov dostupné a využívané," reagovala na novú situáciu Mária Lévyová, predsedníčka Asociácie na ochranu práv pacientov. Vyzvala komoru lekárnikov, aby pri úpravách siete postupovala o ohľadom na pacientov. Tí podľa nej musia mať prístup k liekom aj mimo pracovných hodín a počas sviatkov.

Igor Chamilla, predseda Kardioklubu SK, si myslí, že lekárnici majú pravdu v tom, že sa ich služby nevyužívajú tak, ako by sa mali. Má skúsenosť s tým, že do lekárne, ktorá mala pohotovosť počas celého dňa prišiel len jeden pacient.

„Dalo by sa to spraviť takým spôsobom, že pacientovi by do druhého dňa zabezpečila lieky lekárska pohotovosť a potom by si ich v normálnych otváracích hodinách vyzdvihol v lekárni. Tento variant by bol dobrý," navrhuje riešenie Jozef Borovka, prezident Zväzu diabetikov Slovenska. „Ak by však pacient nemal prístup k liekom, je to hazardovanie so životom," zdôraznil.

To preto, aby aj posledný pacient, ktorý odíde z pohotovosti o desiatej, mal príležitosť vyzdvihnúť si lieky ešte v ten deň.

© Autorské práva vyhradené

36 debata chyba
Viac na túto tému: #lekárne #Andrea Kalavská #pohotovostné lekárne