NAKA sa bude zaoberať podozreniami z vydierania prezidenta Kisku

Národná kriminálna agentúra sa bude zaoberať prípadom údajného vydierania prezidenta Andreja Kisku. "Národná protizločinecká jednotka NAKA začala na základe medializovaných informácií konať v trestnej veci zločinu vydierania," potvrdila medializované informácie hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

25.02.2019 14:35 , aktualizované: 16:18
prezident, kiska, Foto: ,
Andrej Kiska vyhlásil, že trestné stíhanie voči konateľovi firmy KTAG, ktorú spoluvlastní, je pomstou Roberta Fica za to, že ho odmietol vymenovať za sudcu či predsedu ÚS SR.
debata (173)

Prezident Andrej Kiska v piatok vyhlásil, že trestné stíhanie voči konateľovi firmy KTAG, ktorú spoluvlastní, je pomstou expremiéra a predsedu Smeru Roberta Fica za to, že ho odmietol vymenovať za sudcu či dokonca predsedu Ústavného súdu SR. Kiska tiež v piatok opísal, ako mu telefonoval koaličný partner Fica, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, že Fico chce ísť na ústavný súd. Prezident tvrdí, že Fico mu odkázal, že buď ho vymenuje, alebo sa voči nemu spustí vojna.

Fico tvrdenia prezidenta ešte v piatok odmietol s tým, že naopak, prezident Kiska ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, keď sa informoval o prípade svojej spoločnosti KTAG. Fico navyše očakáva od prokuratúry alebo polície, že vyvrátia tvrdenia prezidenta o ich účelovom zneužití predsedom alebo stranou Smer. „Ja som netušil o tom, že bude vznesené nejaké obvinenie, ani ma to nezaujíma. Rozhodli o tom orgány činné v trestnom konaní a nie Fico,“ povedal.

Advokát Daniel Lipšic, ktorý zastupuje obvineného konateľa KTAG Eduarda K. v piatok novinárom povedal, že Kiskovi pred niekoľkými týždňami radil podať vo veci vydierania trestné oznámenie. „Ak sa niekto vyhráža problémami, vojnou, nepriamo aj trestným stíhaním, ak nebude niekam vymenovaný, to podľa mňa spĺňa všetky zákonné znaky trestného činu vydierania, dokonca aj v prísnejšej skutkovej podstate,“ povedal Lipšic. Prezident však v piatok povedal, že nie je dobré pre situáciu v spoločnosti, keď sa politici súdia. Lipšic s týmto súhlasí pri trestnom čine ohovárania, vydieranie je však podľa neho „veľmi nebezpečný trestný čin“. Pripomenul, že tlačová beseda prezidenta bola verejná, preto orgány činné v trestnom konaní majú zo zákona povinnosť konať, ak sa dozvedia o podozreniach o spáchaní trestného činu. „A teda to očakávam, že sa stane,“ uviedol.

Dostál podal trestné oznámenie pre možné vydieranie prezidenta

Poslanec Ondrej Dostál (klub SaS) podal dnes na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie vo veci možného vydierania prezidenta SR Andreja Kisku predsedom strany Smer Robertom Ficom. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení opozičného poslanca, trestného činu vydierania sa podľa Trestného zákona dopustí ten, kto „iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel“.

„Konanie Roberta Fica opísané Andrejom Kiskom mohlo podľa môjho názoru naplniť skutkovú podstatu tohto trestného činu. Zároveň som požiadal o preverenie, či nedošlo k nezákonnému ovplyvňovaniu priebehu trestného konania vo veci firmy KTAG a či v tejto súvislosti nedošlo aj k spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ uviedol Dostál. Podľa vlastných slov je presvedčený, že Andrej Kiska hovorí pravdu o priebehu udalostí, ktoré popísal na piatkovej tlačovej konferencii. „Preto považujem za potrebné, aby orgány činné v trestnom konaní preverili, či nebola naplnená skutková podstata trestného činu vydierania,“ dodal.

VIDEO: Prezident Andrej Kiska a líder strany Smer Robert Fico sa navzájom na svojich tlačových konferenciách obviňovali. (Vysielané 22.2.2019)

Video
173 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Andrej Kiska