Ak by sa potvrdili kontakty Vadalu na štátne orgány, bolo by to zlé, povedal Pellegrini

, 02.04.2019 11:47, aktualizované: 13:30
pellegrini
Premiér Peter Pellegrini. Autor: ,

Premiér Peter Pellegrini (Smer) zatiaľ nechce komentovať medializované informácie o kontaktoch Taliana Antonina Vadalu na slovenské štátne orgány. Chce si počkať na dôkazy. Ak by sa to potvrdilo, bolo by to podľa šéfa vládneho kabinetu veľmi zlé.

„Chcel by som poprosiť o chvíľu času, aby som mohol získať konkretizované alebo potvrdené tieto veci. Samozrejme, sa k tomu vyjadrím. Ak by sa tieto veci potvrdili, bolo by to veľmi zlé,“ povedal pri príchode na pravidelný obed úzkeho vedenia Smeru. Dodal, že vždy vedel zaujať stanovisko, keď prišli na stôl dôkazy.

Polícia v kauze telefonátov Vadalu koná

Prezídium Policajného zboru v tejto súvislosti informovalo, že Národná kriminálna agentúra požiadala o informácie o drogovej trestnej činnosti Antonina Vadalu taliansku políciu prostredníctvom Europolu ešte začiatkom tohto roka.

„Zatiaľ od nich nemáme nijaké oficiálne informácie, ako sú medializované talianskymi médiami,“ povedal vo videu na sociálnej sieti hovorca policajného prezídia Michal Slivka. V súvislosti s drogovou trestnou činnosťou podľa neho polícia vykonáva operatívne preverovania. NAKA pritom podľa hovorcu pracuje aj na tom, aby mohla vypočuť všetky zainteresované osoby, ktoré boli spomínané talianskymi médiami ako osoby, ktoré údajne spolupracovali s Vadalom. „NAKA bude, samozrejme, úzko spolupracovať aj s inšpekciou ministerstva vnútra,“ dodal Slivka.

Koná aj Úrad špeciálnej prokuratúry

„Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa od včera dôsledne zaoberal informáciami, ktoré zverejnila talianska verejnoprávna televízia RAI 30. marca tohto roku. Podnet bol vyhodnotený ako podozrenie zo závažnej korupčnej trestnej činnosti a dnešného dňa ho odstupuje na Národnú protikorupčnú jednotku NAKA s pokynmi na ďalší postup,“ zareagovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

OĽaNO žiada generálneho prokurátora a políciu, aby situáciu preverili

Predstavitelia hnutia OĽaNO vyzývajú generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, políciu a bezpečnostné zložky, aby bezodkladne preverili podozrenia z prepojenia talianskej mafie na predstaviteľov štátu. Šéf parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) Gábor Grendel (OĽaNO) zároveň v utorok oznámil, že riaditeľa SIS Antona Šafárika požiadal o to, aby na najbližšom rokovaní výboru informoval o tom, ako preverili tieto podozrenia.

„Je nepredstaviteľné, že občania SR sa dozvedajú mimoriadne vážne podozrenia od talianskych prokurátorov a novinárov. Polícia a prokuratúra je povinná zo zákona preverovať a vyšetrovať akékoľvek podozrenia z trestnej činnosti. Sám generálny prokurátor Jaromír Čižnár hovoril, ako je prokuratúra povinná konať ex offo aj na základe medializovaných informácií. To isté by mala robiť aj polícia,“ uviedla poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová (OĽaNO).

Obyčajní ľudia žiadajú odpovede od generálneho prokurátora, policajného prezidenta a vedenia finančnej správy. Pýtajú sa, aké kroky doteraz podnikli polícia a prokurátor, aby preverili dosah organizovaného zločinu na rozhodnutia predstaviteľov štátu, ako aj či sa činnosť Márie Troškovej a Viliama Jasaňa na Úrade vlády SR preverovala detailne. Okrem iného sa pýtajú aj na to, či si slovenské orgány vypýtali prepis viac ako 450 telefonátov medzi Antoninom Vadalom a Troškovou a či vyšetrovali podozrenia z Vadalovej medzinárodnej trestnej činnosti súvisiacej s drogami. „Musí byť okamžite vyšetrené, či nedošlo k obsiahlej korupcii,“ doplnila Remišová.

„Verím, že sa preverovanie v rámci SIS neobmedzí len na bývalého riaditeľa, ale aj na ďalších bývalých funkcionárov SIS, ktorí mohli mať kontakty na taliansku mafiu na Slovensku,“ priblížil Grendel v súvislosti s otázkami na riaditeľa SIS.

Podľa medializovaných informácií mal Vadala komunikovať s policajtom v utajení, ktorému povedal, že má kontakty so slovenskými politickými predstaviteľmi. Mal mu tiež povedať, že do kúpy miest v slovenskej štátnej správe na polícii, colnici a v SIS investoval milión eur. Agentovi v utajení mal tiež povedať, že si kúpil vtedajšieho šéfa SIS. Ten odmieta, že bol s podnikateľom v kontakte. To, že mu mal posúvať informácie, považuje za absurdné.

VIDEO: Podpredsedovia Smeru vyhlásili, že zatiaľ strane žiadna kríza nehrozí. Ponúkame vám ich reakcie pri odchode zo sídla strany. Smer si z najnovšieho volebného prieskumu, kde mal preferencie na úrovni 20 percent, zatiaľ ťažkú hlavu nerobí a poukazuje na to, že dnes vyšli aj ďalšie prieskumy, kde má Smer vyššiu podporu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#OĽaNO #Antonino Vadalà #Mária Trošková
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku