Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie v súvislosti s Gašparom a lustráciou Kuciaka

Vyšetrovateľ z inšpekcie ministerstva vnútra začal na základe trestného oznámenia poslanca SaS Jozefa Rajtára trestné stíhanie pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Vyšetrovateľ to oznámil svojím listom poslancovi 3. apríla 2019. Informuje o tom komunikačné oddelenie strany SaS.

12.04.2019 12:20
debata (37)

Trestné oznámenie sa týka lustrácie novinárov a výrokov bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, keďže môže mať vážne súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Krajská prokuratúra Bratislava ho následne odovzdala inšpekcii ministerstva vnútra.

„Vo výpovedi bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v súvislosti s lustráciou novinárov v policajných záznamoch nesedia dátumy. Ako som pred pár týždňami avizoval, ide teda o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomocí verejného činiteľa. Pevne verím, že začaté trestné stíhanie bude objektívne a spravodlivo uzavreté, pričom padne aj obvinenie,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

Dôvodom podania trestného oznámenia bolo, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar alebo šéf finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tibor Gašpar tvrdil, že lustrácia Jána Kuciaka súvisela s prípadom Rajtárovho asistenta Filipa Rybaniča. Ten však bol uzavretý v máji 2017 podaním obžaloby na súd, pričom prvé pojednávanie bolo 3. augusta. Predmetná lustrácia zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa mala odohrať až na jeseň 2017. Navyše bolo preukázané, že medzi 28 lustrovanými novinármi v prípade vyšetrovania Rybaniča nefiguroval Ján Kuciak.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #trestné stíhanie #Tibor Gašpar #Jozef Rajtár