Pellegrini: Neprezliekam stranícke tričká

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) má predstavu, že ministerstvo financií bude viesť do 26. apríla. Dovtedy by podľa jeho slov mali v koalícii nájsť zhodu na spôsobe realizácie sociálnych opatrení, ktoré by nerozvrátili štátny rozpočet. Premiér to uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

13.04.2019 13:22
Pellegrini Foto: ,
Predseda vlády SR Peter Pellegrini.
debata (70)

„Urobím všetko pre to, aby nový minister financií Ladislav Kamenický sa už mohol venovať legislatívnym riešeniam dohodnutých opatrení a ďalším témam, ktoré pod jeho gesciu spadajú,“ povedal.

Myslí si, že v koalícii by sa mali zhodnúť na realizácii sociálnych balíčkov a ich transformácii do zákonov v nasledujúcich dvoch týždňoch. „Určitým spôsobom nás tlačí čas, do leta nás čakajú už len dve schôdze parlamentu,“ priznal premiér. "Preto, ak chceme o niektorých návrhoch hovoriť už o pár týždňov na májovej schôdzi, musíme sa dohodnúť do 26. apríla, keď je posledný deň na predkladanie legislatívnych návrhov,“ ozrejmil.

Uisťuje, že s koaličnými partnermi bude hovoriť o parametroch navrhovaných opatrení so zreteľom na snahu zlepšiť životné podmienky Slovákov, ale i dosah takýchto opatrení na štátny rozpočet. „Verím, že ich budeme môcť realizovať všetky alebo takmer všetky, ale v takých parametroch, že to nespôsobí enormný zásah do hospodárenia štátu,“ uviedol.

V tejto súvislosti upozornil, že pri návrhoch na zvýšenie minimálnej mzdy nemožno hovoriť o automatickom pláne ju hneď dostať na úroveň 600 eur. „Je isté, že by sme si želali, aby minimálna mzda postupne dosiahla 60 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Berme to však ako plán, ku ktorému sa chceme dostať, preto budeme aj teraz diskutovať o tom, či to má byť skok hneď z 520 na 600 eur, či sa k tomu vieme dostať v priebehu jedného roka alebo v dlhšom časovom horizonte,“ povedal.


VIDEO: Premiér Peter Pellegrini a predseda Smeru Robert Fico potvrdili (9. apríla), že novým ministrom financií bude doterajší šéf parlamentného finančného výboru Ladislav Kamenický (Smer). Kým sa posadí do ministerského kresla, Smer chce v najbližších dňoch s koaličnými stranami dohodnúť nový sociálny balíček.


Neprezliekam stranícke tričká, povedal premiér

Predseda vlády odmieta šumy o prípadnom prestupe do iného politického subjektu v prípade nespokojnosti s vývojom v strane Smer. „Nie som človek, ktorý by preskakoval zo strany do strany a za päť rokov vymenil štyrikrát stranícke tričko len preto, či sa cítim, alebo necítim komfortne tam, kde som,“ zdôraznil.

Uistil, že v Smere, ktorého súčasťou je 19 rokov, má odhodlanie naďalej podporovať a presadzovať myšlienky, o ktorých si myslí, že sú dobré. Ak by pre ne nenachádzal oporu a dospel by k presvedčeniu, že medzi jeho víziami a predstavami tých druhých je neprekonateľný rozdiel, zvolil by profesionálny odchod z politiky. „To nie je pre nikoho odkaz, iba hovorím, že je aj iný ako politický život a verím, tomu, že by som sa v ňom nestratil,“ vyhlásil.

Pripustil, že v strane vedú vnútrostranícku diskusiu o spôsobe, ako má Smer reagovať na dynamický spoločensko-politický vývoj, ak chce byť naďalej úspešný. Témou týchto debát však podľa neho absolútne nie je zmena na čele strany. "Smer-SD má svojho predsedu, tým je Robert Fico, a ten má podporu straníckych štruktúr,“ deklaroval Pellegrini. Na otázku, či v budúcnosti môže nastať situácia, že sa bude uchádzať o post lídra, odpovedal, že na to bude reagovať vtedy, ak bude táto téma naozaj na stole.


VIDEO: Peter Pellegrini odmietol (25. marca) komentovať výrok šéfa SNS Andreja Danka, že on rokuje len s predsedom Smeru. Pripúšťa možnosť konania predčasných volieb, hoci si myslí, že vláda zatiaľ robí dobre. Nebojí sa ani možnosti, že by sa voľby mali konať v čase druhého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na margo možnosti predčasných volieb hovorí odhodlane: „Hádzať flintu do žita nebudem.“


Bez politických dohôd sa podľa Pellegriniho nedá presadiť nič

Pokiaľ sa volí v parlamente, proces voľby bude vždy politický. Povedal v súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov premiér Pellegrini.

„Bez politických dohôd sa nedá v parlamente presadiť nič,“ povedal. Ak do voľby vstúpi čo najviac kvalitných kandidátov, zvyšuje sa podľa jeho názoru aj úroveň celej voľby. Motiváciou má byť pre uchádzačov aj to, že sa už parlamentu podarilo zvoliť ôsmich kandidátov.

Pellegrini je rád, že sa poslancom podarilo nájsť zhodu aspoň pri ôsmich zvolených. Dúfa, že prezident čoskoro vyberie štyroch sudcov a že sa parlamentu podarí na nasledujúcej schôdzi zvoliť ďalších kandidátov. Verí, že sa tak podarí mať kompletný a funkčný Ústavný súd.

Do koalície so stranou ako ĽSNS nikdy nepôjdem, povedal premiér

Premiér Pellegrini odmietol konštrukciu, podľa ktorej by bola ĽSNS koaličným partnerom Smeru. Vyhlásil, že do koalície s takouto stranou nikdy nepôjde. Skonštatoval, že rokovania o podpore zákonov s ňou tolerovať vie, nie však rokovania o spoločnej koalícii. Verí, že zo strany Smer s ĽSNS nikto o tom ani nerokuje. Kritizoval nielen názory kotlebovcov o zahraničnej politike, ale aj popieranie holokaustu a ďalšie. Konanie Najvyššieho súdu (NS) SR v súvislosti s kauzou prípadného rozpustenia ĽSNS hodnotiť nechcel.

Trvá na svojom názore, že strana je svojou ideológiou a politikou neprijateľná, pretože sa snaží „ľúbivou a nenápadnou“ formou rehabilitovať režim, ktorý „dával pokyn na vraždenie svojich obyvateľov“. Zdôraznil však, že treba rešpektovať názor voličov, ktorí ju podporili vo voľbách.

Premiér reagoval aj na svoje výroky v HNtelevízii. Na otázku, kto má moc konať, keď nie on, odpovedal, že mal na mysli konanie bez toho, aby musel hľadať konsenzus a dohodu so širokým spektrom ľudí. V súvislosti s nemocnicami na Slovensku povedal, že ich súčasný zlý stav sa nedá tolerovať.

Privítal reakcie verejnosti na jeho výzvu v prípade nemocníc a očakáva ďalšie podnety od občanov. Reagovať na ne chce najskôr telefonátom či rozhovorom s riaditeľmi, ale aj zriaďovateľmi dotknutých nemocníc. Chce, aby situáciu dali do poriadku.

Podobné problémy sú podľa neho jedným z dôvodov, prečo sa frustrovaní ľudia utiekajú k stranám ako ĽSNS. Skonštatoval, že jediným liekom, ako bojovať proti extrémistickým stranám, je, aby ľudia videli výsledky práce a riešenia problémov. „Jedine vtedy nám budú opäť veriť,“ povedal.


VIDEO: Rozpustenie kotlebovcov je začiatok, spamätať by sa mali štandardné strany, apeluje programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská. Podľa jej slov voliči ĽS NS nevolia kotlebovcov pre tvrdé slová, ale je to ich protestný hlas.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo financií #Peter Pellegrini
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy