Neúspešní kandidáti môžu postup Kisku napadnúť na Ústavnom súde

, 17.04.2019 16:19

Rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku je problematické, mal menovať štyroch ústavných sudcov, nie troch, myslí si ústavný právnik Eduard Bárány. Pozrite si video TV Pravda, v ktorom Bárány upozorňuje na to, že Kiskovo rozhodnutie môžu napadnúť na súde neúspešní kandidáti.

Prezident Andrej Kiska vymenoval Ivana Fiačana za predsedu Ústavného súdu, a Ľuboša Szigetiho za podpredsedu. Tretím ústavných sudcom sa stal Peter Molnár. Hlava štátu vyberala z ôsmich kandidátov, ktorých zvolil parlament. „Dnes som mal a chcel menovať deviatich sudcov,“ konštatoval Kiska po vymenovaní nových sudcov. Narážal na parlament, od ktorého očakával zoznam osemnástich kandidátov. Teda plného počtu, keďže na Ústavnom súde chýbalo deväť sudcov. Ústavný právnik Eduard Bárány si myslí, že prezident mal podľa výkladu platnej legislatívy vymenovať nie troch ale štyroch sudcov.

VIDEO: Pomohol prezident Andrej Kiska Ústavnému súdu? Koľko sudcov mal menovať? Prečo doplnenie súdu neprenechal novej prezidentke Zuzane Čaputovej? Je vhodné, aby hlava štátu obviňovala parlament? Čo na to hovorí pre TV Pravda ústavný právnik Eduard Bárány?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ústavny súd #Andrej Kiska #Eduard Bárány #vymenovanie ústavných sudcov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku