Málik si chýbajúcou previerkou zavaril

, , 23.04.2019 10:00
jaroslav málik
Bývalý policajný viceprezident Jaroslav Málik. Autor: ,

V prípade bezpečnostnej previerky bývalého policajného viceprezidenta Jaroslava Málika sa začalo trestné stíhanie. Potvrdil to tlačový odbor ministerstva vnútra.

Podľa rezortu vyšetrovateľ začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozenia utajovanej skutočnosti a prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. „V prípade sa vykonávajú potrebné procesné úkony. Vzhľadom na to nie je možné poskytnúť k nemu žiadne ďalšie informácie,“ dodal odbor.

V septembri 2017 Tibor Gašpar, vtedajší policajný prezident, oznámil Národnému bezpečnostnému úradu podozrenie z možnej neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami, ktorej sa mal dopustiť prvý policajný viceprezident Jaroslav Málik.

Málik sa policajným viceprezidentom stal v júni pred troma rokmi, dovtedy viedol odbor špecializovaných služieb Policajného zboru. Vtedy dostal previerku na stupeň tajné. Keď však v policajnej kariére postúpil, mal získať aj previerku Národného bezpečnostného úradu. To sa však nestalo, vtedajší policajný prezident Gašpar mu udelil záznam o určení oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami stupňa utajenia tajné.

Minulý rok v októbri ministerka vnútra Denisa Saková (Smer) v parlamentnej Hodine otázok potvrdila, že rezort prijal podnet v tomto prípade a bude ho riešiť Úrad inšpekčnej služby ministerstva. Ministerka tiež zdôraznila, že Málik v čase nástupu do funkcie viceprezidenta Policajného zboru (PZ) mal platné osvedčenie vydané na základe bezpečnostnej previerky vykonanej podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností pre stupeň utajenia tajné.

„Na základe toho mu bol prezidentom Policajného zboru pri nástupe do funkcie vydaný záznam o určení oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami zmieneného stupňa utajenia tajné,“ doplnila Saková.

Ešte v decembri 2017 Málik, ktorého do funkcie viceprezidenta nominovala koaličná SNS, požiadal o prevedenie na úrad medzinárodnej policajnej spolupráce, aby sa mohol posunúť na post policajného pridelenca v zahraničí. Vtedy sa špekulovalo, že príčinou sú napäté vzťahy s vtedajším policajným prezidentom.

Dnes pôsobí ako policajný pridelenec v Srbsku. O Málikovi sa údajne uvažovalo aj ako možnom nástupcovi Gašpara. Na post policajného prezidenta, ktorý mal zbor viesť do prvého riadneho výberového konania, ministerka Saková nakoniec vymenovala Milana Lučanského.

#bezpečnostná previerka #polícia SR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku