SaS kritizuje sledovanie novinárov aj novelu tlačového zákona

Novela tlačového zákona, ktorú navrhli poslanci Národnej rady (NR) SR Miroslav Číž a Dušan Jarjabek (obaja Smer), je "náhubkový zákon" pre novinárov a je priamym ohrozením slobody prejavu. Tvrdí to podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), pričom upozorňuje, že legislatíva prichádza v čase, keď sa objavili informácie o sledovaní novinárov.

24.04.2019 11:42
debata (47)

„Najmä tých, ktorí boli kritickí vo vzťahu k súčasnej vládnej koalícii a boli sledovaní ľudmi, ktorí sú tiež prepojení na súčasnú vládnu koalíciu,“ pripomenula. Poslankyňa tiež upozornila na to, že miera toho, ako sú Slováci ochotní veriť hoaxom a konšpiráciám, je vysoká, svoju úlohu pri tom podľa nej zohráva fakt, že ich šíria aj politici. Tvrdí, že k negatívnej situácii v súvislosti so slobodou tlače prispievajú aj expremiér Robert Fico (Smer) a predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) svojimi postojmi k médiám.

Opozičná strana SaS odsudzuje sledovanie novinárov a podporuje slobodu tlače. Tá však podľa lídra strany Richarda Sulíka aj vzhľadom na medializované informácie o sledovaní upadá. „Nepovažujeme správne obmedzovať alebo zakazovať prejavy, ani také, s ktorými bytostne nesúhlasíme,“ doplnil Sulík s tým, že pomôcť môže informovanosť a transparentnosť. „Veľmi oceňujeme pravidlá, ktoré platia pre politické reklamy, že vždy musí byť známy zadávateľ, objednávateľ, že je možné sa dozvedieť, kto a akú sumu do politickej reklamy investoval. Toto sú tie správne metódy, ktoré podporujeme,“ pripomenul.

Podnikateľ Marian Kočner si mal najímať ľudí na sledovanie niektorých novinárov. Bol medzi nimi aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Sledovať ich malo najmenej šesť ľudí viac ako rok. Podieľať sa na tom mali aj dvaja bývalí príslušníci Slovenskej informačnej služby (SIS), pomocníkov mali mať aj na polícii. Vyšetruje to Národná kriminálna agentúra a vo veci je začaté trestné stíhanie proti neznámemu páchateľovi pre trestný čin nebezpečného prenasledovania alebo porušenia dôvernosti ústneho alebo iného prejavu. Obvinený nie je zatiaľ nikto.

TV Pravda: Môže byť protiprávne sledovanie vnímané ako príprava na trestný čin? Sú policajné databázy tajné? Prečo z nich unikajú informácie? Pozrite si video TV Pravda s bývalým vyšetrovateľom Petrom Vačokom (vysielané 24.4.2019)

Video
47 debata chyba
Viac na túto tému: #sledovanie novinárov #tlačový zákon #strana SaS