„V demokratickej spoločnosti je neprijateľné sledovanie novinárov, ohrozovanie ich slobody a bezpečnosti. Rovnako sú nežiadúce verbálne prejavy a ataky politikov podkopávajúce dôveru v médiá a prácu novinárov,“ uviedla asociácia a dodala, že aj Index slobody tlače konštatuje opätovné prepadnutie Slovenska v rebríčku.
Oproti minulému roku sme sa prepadli z 27. na 35. miesto. Správa Reportérov bez hraníc spomína okrem vraždy Jána Kuciaka aj nevysvetliteľné zmiznutia ďalších dvoch novinárov – Paľa Rýpala a Miroslava Pejka.
Asociácia vydavateľov tlače opäť vyjadrila svoje vážne znepokojenie nad najnovším vývojom v oblasti mediálnej legislatívy a svoj nesúhlas s predloženou novelou z dielne poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD.
„A tak viac ako rok po vražde novinára na Slovensku nielenže neplatia žiadne nové pravidlá na zvýšenie ochrany novinárov a zlepšenie ich postavenia, ale na programe dňa je na Slovensku snaha zvýšiť ochranu politikov a ich právo na odpoveď,“ dodala asociácia. Zároveň vyzýva vládu, poslancov NR SR a zástupcov vplyvných profesných zoskupení, aby sa tiež pridali k mottu tohtoročného Svetového dňa slobody tlače, ktorým je obrana žurnalizmu.
„Bez slobodných médií nie je totiž možná ani sloboda občanov," uzavrela Asociácia vydavateľov tlače v stanovisku.
V roku 1991 vyhlásila Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Valné zhromaždenie OSN o ďalšie dva roky schválilo tento dátum ako deň, keď sa majú pripomínať základné princípy slobody tlače.
Dve storočia pred vyhlásením dňa slobody tlače v roku 1791 začalo v Spojených štátoch amerických platiť prvých 10 dodatkov k Ústave USA. Ide o garancie základných práv a slobôd nazývané aj Listina práv USA (Bill of Rights), ktoré medzi iným garantujú ochranu slobody vierovyznania, slobody slova a tlače, petičné právo, právo pokojne sa zhromažďovať, právo držať a nosiť zbraň, ochranu osobného vlastníctva a ďalšie.