Zlu sa treba postaviť, bojovať s ním a nelegalizovať ho, povedal prezident Kiska

Vedieť sa postaviť zlu, nebáť sa ho pomenovať, bojovať s ním a nelegalizovať zlo spoluprácou s ním, tak ako sa to napríklad teraz deje v parlamente, je náš záväzok voči ľuďom, ktorí nám vybojovali slobodu. Uviedol to v stredu pri príležitosti 74. výročia ukončenia druhej svetovej vojny vo Zvolene v príhovore prezident SR Andrej Kiska.

08.05.2019 13:20 , aktualizované: 17:56
andrej kiska Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska počas príhovoru po pietnom akte kladenia vencov pri príležžitosti 74. výročia ukončenia druhej svetovej vojny na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády vo Zvolene.
debata (228)

Deň víťazstva nad fašizmom a pamiatku ľudí, ktorí sa postavili proti fašizmu a nacizmu, si uctil spoločne s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer) a ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) na zvolenskom cintoríne padlých vojakov sovietskej armády a cintoríne padlých vojakov rumunskej armády. Na pietnom akte kladenia vencov sa zúčastnili zástupcovia diplomatických zborov, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, zväzov i združení.

„Nesmieme zabudnúť, zvlášť dnes, pri náraste extrémizmu vo svete, ale aj u nás na Slovensku, na to, že na začiatku tejto katastrofy, ktorá v ľudských dejinách nemá obdoby, bolo slovo. Šírenie nenávisti voči ľuďom iného náboženstva, národnosti či inej farby pleti. Slovo, ktoré šírilo nevraživosť, urážky, opovrhovanie,“ pripomenul Kiska.

Vojna sa začala u nás v Európe a podľa prezidenta si treba uvedomiť práve teraz pred voľbami do Európskeho parlamentu, že fantastický projekt Európskej únie bol pri svojom zrode projektom mieru. Vďaka nemu sa z Európy stal ostrov stability a prosperity.

„Naša vďaka bude navždy patriť mužom a ženám, ktorí nasadzovali svoje životy, hrdinskej Červenej armáde, Rusom, Ukrajincom a príslušníkom ďalších národov Sovietskeho zväzu. Na tomto mieste vzdávame hlbokú úctu vojakom rumunskej armády, ktorí oslobodzovali našu vlasť, všetkým, bez ktorých by nebolo víťazstvo možné,“ konštatoval prezident.

Zdôraznil, že nesmieme opakovať chyby minulosti. Nesmieme dovoliť extrémistom využívať strach a predsudky ako cestu k moci. Len tak sa nám podarí udržať našu krajinu slobodnú, bezpečnú pre všetkých a pripravenú zvládnuť nové výzvy.

Pellegrini: Dnešný deň nie je len oslavou víťazstva nad fašizmom, zomknime sa

Je pre nás výzvou, aby sme dnešný deň nielen oslavovali víťazstvo nad fašizmom, ale aby sme sa zomkli a spoločne bojovali ďalší boj. Nemali by sme zopakovať chyby, keď si politici a slušní ľudia nevšímali to, čo sa deje v spoločnosti, a vyvrcholilo to „krvavou svetovou vojnou“. Vyhlásil to v stredu premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý si položením venca na bratislavskom Slavíne pripomenul 74. výročie ukončenia druhej svetovej vojny.

„Chcem vyzvať všetkých dobrých a slušných ľudí, Slovenky a Slovákov, aby dnes nielen oslavovali a pripomínali si naše víťazstvo. Ale aby sa každý zamyslel a vo svojom srdci si povedal, či je ochotný aj dnes urobiť všetko pre to, aby sa takíto ľudia, ktorí vtedy priviedli svet k takým hrôzam, nikdy nedostali k moci,“ skonštatoval Pellegrini. Podľa neho by nemali rozhodovať o tom, ako bude vyzerať Slovensko a Európa.

Premiéra teší, že Slovensko a Európa žijú už 74 rokov v mieri. Upozornil však zároveň na to, že v súčasnosti stojíme pred ďalším, rovnako dôležitým súbojom. „A hoc nie so zbraňami v rukách, ale vidíme, ako sa postupne v spoločnosti plazivým spôsobom ukotvujú indivíduá alebo strany, alebo zoskupenia, ktorí potierajú históriu, hrôzy, ktoré sa diali počas druhej svetovej vojny,“ povedal Pellegrini. Za veľmi vážne považuje, ak sa „ľúbivými“ rečami chcú pomaly dostať do priazne mladej generácie.

Na pietnej spomienke na Slavíne sa spolu s premiérom zúčastnili aj viacerí členovia vládneho kabinetu. Položením venca na Slavíne si pamiatku padlých pri príležitosti 74. výročia ukončenia druhej svetovej vojny uctil aj prezident SR Andrej Kiska.

228 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #Deň víťazstva nad fašizmom #Peter Pellegrini