„Použitie postrekov považuje MŽP za krajné riešenie. Vždy je potrebné hľadať iné, prírode bližšie a ekologickejšie spôsoby, ak treba zabezpečiť aktívny manažment lesov,“ napísal envirorezort.
Vojenské lesy chceli postrek aplikovať na v Šenkvickom háji už od budúceho týždňa. Verejnosť o tom informovali v stredu (8. mája). Iniciatíva My sme les pritom poukazovala na to, že lesníci chcú obísť zákon. Štátny podnik totiž oznámil, že postrek použije v nesúvislých plochách do výmery dvoch hektárov. Podľa iniciatívy to však robil len preto, aby nemusel žiadať o výnimku zo zákona o ochrane prírody.
Lesy SR plánovali letecké postreky v odštepných závodoch Šaštín, Smolenice, Topoľčianky a Levice. Ubezpečovali, že postreky budú realizované až po získaní všetkých povolení, vrátane výnimky zo zákona o ochrane prírody. Poukazovali tiež na to, že zamedziť šíreniu škodcu im prikazuje zákon.
Aktivisti z My sme Les označili postreky za mrhanie verejnými zdrojmi, keďže cyklické premnoženie mníšky veľkohlavej je podľa nich bežné. Pri svojich tvrdeniach sa odvoláva aj na stanovisko Romana Zollera z MŽP. Prípravok podľa jeho vyjadrení aj napriek vyššej selektívnosti priamo zasiahne aj iné druhy motýľov a nepriamo širšie spektrum ďalších druhov, čím ovplyvní zložitý lesný ekosystém.