Prieskum: Takmer tri štvrtiny mladých sa snažia chrániť životné prostredie

Takmer tri štvrtiny mladých sa snažia chrániť životné prostredie. Šetria energiu, podpisujú online petície či pravidelne navštevujú internetové stránky zamerané na medzinárodné sociálne témy, ako sú chudoba alebo ľudské práva. Vyplýva to z prieskumu Rady mládeže Slovenska na vzorke 1 000 mladých vo veku od 15 do 24 rokov.

24.05.2019 11:14
SR / Bratislava / Študenti / Klíma / Štrajk / Foto: ,
Protestujúci počas 3. celosvetového študentského štrajku za budúcnosť klímy v Bratislave 24. mája 2019.
30

Ako uviedla PR manažérka rady mládeže Nikola Tokárová, prieskumom reagovali na protesty študentov za budúcnosť klímy. Celosvetové hnutie Fridays for Future bolo inšpirované švédskou školáčkou, ktorá sa ešte vlani v auguste rozhodla, že namiesto do školy sa posadí pred švédsky parlament, aby upozornila na dlhodobo prehliadané hrozby klimatickej krízy.

Od augusta sa hnutie rozrástlo po celom svete a študenti z viac než stovky krajín protestujú za záchranu svojej budúcnosti. Mnohí z nich každý piatok.

V prieskume 73 percent respondentov uviedlo, že veľmi často alebo dosť často šetria energiu, ktorú využívajú doma. Napríklad vypínajú svetlo, keď nie je potrebné. Len tri percentá mladých sa zúčastňujú na aktivitách, ktoré podporujú rovnosť medzi mužmi a ženami.

„Z hľadiska rozdielov medzi rôznymi sociálnymi a demografickými kategóriami, ktoré sme v prieskume sledovali, je možné konštatovať viaceré významné odlišnosti v miere zapájania sa do jednotlivých aktivít.

Významne pritom vystupuje do popredia kategória mladých ľudí, ktorí majú skúsenosť s členstvom v mládežníckej organizácii a s dobrovoľníctvom.

Títo respondenti pri všetkých sledovaných oblastiach deklarovali vyššie zapojenie ako ostatní mladí ľudia,“ povedala výskumná pracovníčka Rady mládeže Slovenska Katarína Čavojská.

Z prieskumu vyplýva, že online petície, ktoré sú zamerané na sociálne témy alebo na ochranu životného prostredia, podpisuje 20 percent mladých Slovákov.

Podpisovanie petícií častejšie uvádzali respondenti vo veku od 20 do 24 rokov, respondenti zo Žilinského kraja a respondenti s ukončeným gymnáziom a vysokoškolským vzdelaním.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
30 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #ochrana životného prostredia