Kandidátov na šéfa nového protikorupčného úradu už vypočuli

Výberová komisia ukončila vypočúvanie kandidátov na šéfa nového Úradu pre ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti poslednou dvojicou uchádzačov.

05.06.2019 10:13, aktualizované: 16:25
SR ochrana oznamovateľov korupcie úrad... Foto: ,
Na snímke zľava členovia výberovej komisie Dagmar Fillová, Mariana Leontiev, Peter Kovařík, Peter Demčák a Tomáš Čitbaj počas verejného vypočutia kandidátov na predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti v Bratislave.
debata (3)

Predstavil sa prednosta Okresného úradu v Trenčíne Jozef Stopka, ktorý je zároveň mestským poslancom v Handlovej a poslancom trenčianskeho krajského zastupiteľstva. Podľa vlastných slov väčšinu života pracoval ako riadiaci pracovník vo výkonných funkciách a pri stretnutiach s ľuďmi vnímal u nich pocit nespravodlivosti. Aj keď ich podľa neho hnevá stav v súvislosti s korupciou, nedôverujú polícii alebo súdom. „Na Slovensku je to tak, že každý sa bojí,“ povedal. Pokiaľ ide o samotný úrad, chcel by z neho vytvoriť funkčnú inštitúciu s autoritou. „Úrad by mal pôsobiť hlavne ako poradenský, nielen represívny,“ zdôraznil.

Ďalší uchádzač Rastislav Šaling pôsobí ako lekár v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Poprade a podľa vlastných slov sa s korupciou stretával. „Chrániť oznamovateľov je kľúčové, aby sa spoločnosť odbremenila od kriminality,“ povedal s tým, že v oblasti boja proti korupcii je dôležitá aj represívna zložka. Dodal, že dobre fungujúci úrad môže podporiť dôveru občanov v orgány štátu.

O post predsedu nového protikorupčného úradu sa uchádza 11 záujemcov. Okrem spomenutej dvojice aj Miloš Birtus, Zuzana Dlugošová, Tibor Draskoczy, Monika Filipová, Tomáš Jacko, Daniel Krošlák, Diana Migaľová Baschierová, Viktor Pokojný a Martin Rajňák.

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave. Na čele úradu má byť predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR spomedzi kandidátov navrhnutých vládou. Uchádzači musia však najskôr prejsť verejným vypočutím a hodnotením komisiou, ktorá má päť členov. Po jednom členovi do komisie navrhol prezident, vláda, verejný ochranca práv, Rada pre štátnu službu a poradný orgán vlády v oblasti mimovládnych organizácií a rozvoja občianskej spoločnosti. Komisia musí podľa zákona zaujať k jednotlivým kandidátom stanovisko do 15 dní od ukončenia ich vypočúvania.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #protikorupčný úrad
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy