Rybanič je vinný z ohrozenia bankového tajomstva, ale Kaliňákovi sa nemusí ospravedlniť

Asistent poslanca NR SR Jozefa Rajtára Filip Rybanič je pre nazeranie do účtov exministra vnútra Roberta Kaliňáka vinný z ohrozenia bankového tajomstva. Skonštatoval to dnes Krajský súd v Bratislave. Ten zároveň pozmenil trest, ktorý Rybaničovi uložil minulý rok Okresný súd Bratislava V. Rybaničovi krajský súd uložil trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na jeden rok.

, , , 25.06.2019 10:46, aktualizované: 17:27
190

Video: Vypočujte si rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý zmenil trest Filipovi Rybaničovi, asistentovi poslanca za SaS Jozefa Rajtára za nezákonné nazeranie do účtov vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Vo videu sa k rozsudku vyjadruje aj odsúdený Rybanič a poslanec Rajtár.

Rozhodnutie súdu je právoplatné. Prvostupňový súd pôvodne určil dobu odkladu trestu na päť rokov, to však krajský súd považoval za priveľmi prísne. Okresný súd tiež prikázal Rybaničovi ospravedlniť sa Kaliňákovi. Krajský súd to však nepovažuje za potrebné, namiesto toho prikázal Rybaničovi napísať úvahu o zmysle bankového tajomstva a odovzdať ju probačnému úradníkovi.

Súd Rybaniča nauznal za oznamovateľa protispoločenskej činnosti

Krajský súd v rámci odôvodnenia verdiktu odmietol argument obhajoby, že konanie Rybaniča by mohlo spadať do oblasti oznamovania protispoločenskej činnosti. Podľa predsedu senátu totiž oznamovateľ podľa definície Európskej únie získava informácie o nezákonnostiach legálne v rámci svojej pracovnej činnosti a výhradne, čo sa týka aktivít jeho zamestnávateľa. Rybanič však podľa súdu porušil pracovnú zmluvu a prekročil svoje kompetencie, keď si neoprávnene prezeral a zaznamenával transakcie na Kaliňákových účtoch. To totiž nespadalo pod jeho pracovnú agendu. V takomto prípade by podľa súdu mohol za oznamovateľa byť označený „každý hacker“.

Postup polície bol nezákonný

Naopak, súd sa stotožnil s argumentmi obhajoby, pokiaľ ide o nezákonný postup policajtov voči Rybaničovi. Tí s ním totiž v čase, keď mal v prípade ešte pozíciu svedka, jednali ako s obvineným. Takisto ho napríklad bezdôvodne vypočúvali v nočných hodinách. Aj keď podľa súdu sú dôkazy získané z takéhoto výsluchu nezákonné, dôkazy získané zákonne, napríklad z Rybaničovho telefónu alebo auta, postačovali na konštatovanie viny. Podľa súdu tieto skutočnosti vyplývali aj z vnútorného prešetrovania banky. Predseda senátu zároveň zdôraznil, že zachovávanie bankového tajomstva je verejným záujmom.

Smer: V kauze Rybanič nebol odsúdený skutočný vinník, tým je poslanec Rajtár

V prípade ohrozenia bankového tajomstva, v ktorom súd uznal za vinného asistenta poslanca Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, nebol odsúdený skutočný vinník. Na sociálnej sieti to uviedla vládna strana Smer.

„Skutočným vinníkom je poslanec Rajtár, ktorý svojho asistenta pána Rybaniča použil ako rohožku. Keď prišlo na lámanie chleba, zbabelo sa schoval za svoju poslaneckú imunitu a mladého neskúseného chlapca nechal utopiť,“ napísal Smer. Rajtár by sa mal podľa vládnej strany ospravedlniť Rybaničovi za to, že mu zničil nielen profesionálny, ale aj osobný život.

„S týmto rozsudkom ho žiadna banka už nezamestná a nedostane ani previerku Národného bezpečnostného úradu. Uvedomuje si vôbec pán Rajtár, ako pre svoj vlastný politický prospech použil neskúseného chlapca,“ pýta sa Smer a dodáva, že Rajtár, ktorý sa k celému prípadu postavil alibisticky a utopil tak vlastného poslaneckého asistenta, si zaslúži víťazstvo v kategórií „Zbabelec roka“.

SaS: Liberáli trvajú na tom, že Rybanič konal vo verejnom záujme

Pre politickú stranu SaS je konanie asistenta poslanca Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča naďalej konaním vo verejnom záujme, keďže odhalilo úzku väzbu medzi vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a v súčasnosti odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Uvádza sa to v reakcii liberálov na dnešný rozsudok Krajského súdu v Bratislave.

Ten potvrdil vinu Rybaniča z ohrozenia bankového tajomstva, verdikt okresného súdu však zmiernil. „Súd nechcel vytvoriť precedens, aby sa zverejňovali bankové prevody, ale implicitne uznal špeciálnu situáciu a zmiernil Filipovi Rybaničovi trest,“ povedal poslanec Jozef Rajtár.

To, že súd súčasne označil počínanie polície pri zadržaní a vypočúvaní Rybaniča za protizákonné je podľa SaS otrasná vizitka vtedajšej polície pod vedením Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara. „Zároveň však súd nezobral do úvahy, že najvyššou pracovnou povinnosťou zamestnanca banky je zaoberať sa podozreniami z prania špinavých peňazí a financovania terorizmu,“ dodal Rajtár.

Rybanič zváži mimoriadne dovolanie

Rybanič utorkový verdikt odvolacieho súdu čiastočne uvítal. Najmä v tej časti, že postup polície bol v prvý deň jeho zaistenia nezákonný. Na strane druhej zdôraznil, že zachovanie bankového tajomstva by nemalo byť nadradené „zachovávaniu informácií o praní špinavých peňazí“. Nevylúčil, že po porade so svojím obhajcom podajú mimoriadne dovolanie.

„Zastávam názor, že postup polície na začiatku vyšetrovania bol nezákonný, ako aj prehliadka motorového vozidla. Navrhujem, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil na prvostupňový súd, respektíve bol obžalovaný oslobodený spod obžaloby. Alternatívne, aby odvolací KS vec predložil Súdnemu dvoru Európskej únie,“ uviedol vo svojom záverečnom návrhu obhajca asistenta Marek Para. Na druhej strane, zástupca krajskej prokuratúry (KP) navrhol odvolanie zamietnuť.

Asistent poslanca Jozefa Rajtára Filip Rybanič čelil obžalobe pre ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Podľa obžaloby si nezákonne pozrel v banke účty vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom, za ktorý hrozí trestná sadzba tri roky až osem rokov väzenia.

Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie „porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona“. Rybanič predtým pracoval ako zamestnanec banky. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci. Prípad sa na prvostupňovom súde pre zachovanie bankového tajomstva pojednával s vylúčením verejnosti.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
190 debata chyba
Viac na túto tému: #rozsudok #Jozef Rajtár #Filip Rybanič