Súd neeviduje procesné prekážky v konaní s poslancom Stanislavom Mizíkom

08.07.2019 15:46
milan mazurek stanislav mizík
Milan Mazurek (vľavo) v parlamentnej lavici so Stanislavom Mizíkom (vpravo). Autor: ,

Najvyšší súd SR (NS SR) neeviduje procesné prekážky, ktoré by neumožnili uskutočnenie odvolacieho konania v prípade neprávoplatne oslobodeného poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka za extrémistické trestné činy. Verejné zasadnutie je naplánované na utorok 9. júla. Informovala o tom Zuzana Mališová z Referátu komunikácie s verejnosťou NS SR.

Stanislava Mizíka samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku na začiatku júla minulého roka oslobodil spod obžaloby. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti, ktorý bol podpísaný jeho menom. Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostala na NS SR.

Prokurátor na Stanislava Mizíka podal obžalobu zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu.

„S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav Mizík ‚statusoval‘ toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie,“ reagoval prokurátor. Ten je presvedčený, že Stanislav Mizík je ten, kto je autorom a tiež zabezpečil zverejnenie statusu na internete.

NS SR vytýčil nedávno termín odvolacieho konania aj s ďalším poslancom Národnej rady (NR) SR za ĽSNS Milanom Mazurekom. Ten je zase neprávoplatne odsúdený za extrémistické trestné činy a peňažný trest. Termín verejného zasadnutia vo veci Milana Mazureka je vytýčený na 3. septembra. Milana Mazureka odsúdil 16. apríla minulého roku ŠTS pracovisko Banská Bystrica na peňažný trest 5 000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Najvyšší súd SR #ĽSNS #Milan Mazurek #Stanislav Mizík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku