Čaputová: Vojenské nákupy musia byť transparentné, zatiaľ mám otázniky

Vojenské nákupy musia spĺňať prísne kritériá transparentnosti obstarávania, pretože ide o verejné zdroje a ľudia by nemali mať pochybnosti o tom, či sú vynakladané hospodárne. Po stretnutí s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. "Z toho, čo dnes o tom viem, mám o tom legitímne otázniky a na ďalších stretnutiach sa o tom budeme rozprávať," dodala.

09.07.2019 12:44
debata (27)
Minister obrany Peter Gajdoš s prezidentkou... Foto: TASR, Michal Svítok
peter gajdoš, zuzana čaputová Minister obrany Peter Gajdoš s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Prezidentka si podľa svojich slov zatiaľ zisťuje viac informácií. „Samozrejme, registrujem otázniky nad týmito nákupmi a aj sme o tom na tomto osobnom stretnutí hovorili – o nárokoch na transparentnosť a dôveryhodnosť pri obstarávaní,“ vysvetlila. Na stretnutí tiež podľa svojich slov zdôraznila, že by mali všetky plánované nákupy zodpovedať záväzkom Slovenska vo vzťahu k NATO. Potešilo ju tiež, že plánované sú aj investície do osobného vybavenia vojakov, nielen ťažkej techniky.

Ďalšou témou, o ktorej chce ešte prezidentka hovoriť, je bezpečnostná stratégia. Utorkové stretnutie s ministrom obrany bolo však podľa Čaputovej len úvodné, zoznamovacie. „Je to druhý minister, s ktorým som sa stretla, po ministrovi zahraničných vecí minulý týždeň,“ priblížila. Podľa svojich slov plánuje byť s armádou v častom kontakte, pretože ju považuje za dôležitú zložku verejnej moci.

Gajdoš po stretnutí s prezidentkou zdôraznil, že všetky nákupy sú realizované v súlade s dlhodobým plánom a musia byť schválené aj vládou SR. S prezidentkou chce podľa svojich slov komunikovať aj naďalej. „Máme nastavené pravidelné stretnutia, podobne, ako som mal s bývalým prezidentom Kiskom. Pokiaľ budú nejaké nové projekty a bude požiadavka z prezidentskej kancelárie, som pripravený kedykoľvek informovať pani prezidentku,“ do­dal.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #armáda SR #Peter Gajdoš #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy