Sólymos: Požiar pri Táľoch spôsobil prírode škodu asi 800-tisíc eur

Škoda na prírode, ktorú spôsobil rozsiahly lesný požiar na kopci Veľký Gápeľ v katastri nízkotatranskej obce Bystrá v okrese Brezno, sa zatiaľ odhaduje na 800-tisíc eur. Na sociálnej sieti to v piatok uviedol minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

12.07.2019 13:57
požiar, bystrá, nízke tatry Foto: ,
Požiar nad obcou Bystrá.
debata (1)

Príčina požiaru podľa ministra zatiaľ nie je známa, aj keď v médiách zachytil informácie o cigarete. „Počkáme si na oficiálny výsledok. Skutočne by som chcel apelovať na každého turistu, aby v lese bol opatrný a nemanipuloval s ohňom. Pretože škody na prírode kdekoľvek, sú škoda pre celú krajinu,“ dodal.

Požiar sa po viac ako 77 hodinách hasičom podarilo zlikvidovať vo štvrtok (11. 7.) večer. Hasiči miesto odovzdali pracovníkom Lesov SR, ktorí budú požiarisko monitorovať ešte niekoľko dní. Na mieste zostáva aj hadicové vedenie, ktoré bude možné v prípade opätovného rozhorenia požiaru okamžite použiť.

K rozsiahlemu lesnému požiaru v pásme nad kosodrevinou došlo v pondelok (8. 7.) popoludní. V stredu (10. 7.) po 11.00 h sa ho hasičom podarilo lokalizovať, vo štvrtok ešte hasili skryté ohniská. Na uhasení sa podieľalo viac ako sto profesionálnych a dobrovoľných hasičov aj zamestnanci Lesov SR. Zo vzduchu tiež oheň hasili vrtuľníky Letky Ministerstva vnútra SR a Letky Ministerstva obrany SR.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #lesný požiar #Tále #László Solymos #bystrá