NAKA obvinila dve poľnohospodárske firmy z pokusu o podvod

Vyšetrovatelia vzniesli obvinenie voči firmám Mold-Trade a Agro-Valaliky. Obvinenie sa týka aj štatutárneho zástupcu oboch spoločností Štefana Tóbisa.

25.09.2019 10:44
debata (1)

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila dve poľnohospodárske firmy z pokusu o podvod. Informoval o tom v stredu portál aktuality.sk. Prípad súvisí s dlhodobými spormi medzi farmárom Františkom Oravcom a dvoma firmami skupiny Esin group. Obidve strany sa vzájomne obviňujú z úmyselného kríženia pozemkov, ktoré komplikuje čerpanie dotácií.

Vyšetrovatelia vzniesli obvinenie voči firmám Mold-Trade a Agro-Valaliky. Obidve patria do Esin group, ktorá má podľa portálu prepojenia na finančníkov z J&T. Obvinenie sa týka aj štatutárneho zástupcu oboch spoločností Štefana Tóbisa. Podľa NAKA sú on a jeho firmy podozriví zo spáchania dvoch trestných činov – zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu, oba v štádiu pokusu.

Podľa vyšetrovateľov mal v roku 2017 Tóbis ako člen predstavenstva Agro-Valaliky a konateľ Mold-Trade zažiadať o priame agrodotácie na poľnohospodársku pôdu s rozlohou viac ako 3600 hektárov. Firmy si nárokovali aj ďalšiu finančnú podporu na hospodárenie v znevýhodnených podmienkach či na ekologické farmárčenie. Podľa polície však na veľkú časť z pozemkov nemali nárok, a preto ani nemohli zažiadať o vyplatenie peňazí od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Nárok na ne má mať farmár Oravec.

Vyšetrovatelia vyčíslili možnú škodu na približne 130.000 eur, o ktoré mohol prísť štát, respektíve EÚ. Dotácie PPA zatiaľ nepreplatila.

Tóbis bol vo svojom vyjadrení zdržanlivý. „Je vydané uznesenie a dnes idem preto vypovedať pred vyšetrovateľa. To je všetko, čo vám chcem k tomu povedať. Nemyslím si, že je potrebné k tomu hovoriť niečo viac. Nechajte ďalší postup na súd, NAKA, na nás a právnikov,“ reagoval pre aktuality.sk.

PPA zatiaľ nechcela rozhodnutie vyšetrovateľov komentovať. „Máme informácie o vznesení obvinenia v tomto prípade. PPA poskytla potrebné dokumenty na základe doručených niekoľkých dožiadaní od orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedol tlačový odbor ministerstva pôdohospodárstva.

Oravec v tejto súvislosti upozornil, že už síce vyhral viacero súdov ohľadom ďalších sporov a polícia vzniesla trestné obvinenia, ale on sa stále nedostal k financiám, na ktoré má nárok.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #obvinenie #NAKA #agrodotácie #kauza agrodotácií #PPA