Róbert L. so „sýkorkami“ stojí pred súdom za staré vraždy vrátane vraždy Holuba

Na doživotie odsúdený bývalý šéf zločineckého gangu sýkorovci Róbert L., prezývaný Kýbel, sa v pondelok postavil pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, kde čelí spolu so šiestimi komplicmi novej obžalobe zo starých vrážd, pokusu o vraždu, všeobecného ohrozenia a nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) čítal obžalobu takmer tri hodiny.

30.09.2019 16:00
debata (3)

Proces sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon trestu v Banskej Bystrici. Spolu s Kýblom sa na lavicu obžalovaných posadil aj Ivan C., zvaný Vinco-Vincko, ktorý si tiež odpykáva doživotný trest za staré mafiánske vraždy z rokov 1998 a 1999, takisto Alojz K., volaný Lojzo Čistič, Ladislav B. (Dlhý Laco) a Juraj H. Obžalovaní Jozef R., ktorý dostal u nás doživotie a ktorý je vo väzení v Maďarsku, a ďalší vysokopostavený člen zločineckej skupiny Martin B., prezývaný Rus, požiadali o konanie v neprítomnosti.

Podľa obžaloby jedným zo skutkov je vražda východoslovenského bosa Róberta Holuba. Najprv na neho mali strieľať na pumpe v Košiciach 22. septembra 1997, následne to urobili v bratislavskom hoteli koncom septembra, napokon ho zastrelili v nemocnici na Kramároch 5. októbra 1997. Za tieto skutky sú stíhaní Róbert L., Martin B., Jozef R., Alojz K., Ladislav B.

Medzi ďalšie skutky patrí vražda Maxima Malkartiho, ktorá sa odohrala v roku 1998 v Devínskej Novej Vsi v Bratislave, vražda člena skupiny Tibora B., ktorá sa stala v roku 1999, i vražda Jozefa Hamalu v lete 1999 v Českej republike. Pozostatky sa našli až v roku 2013 v okolí Brna. Členovia „sýkoriek“ sú stíhaní aj za pokus o vraždu dvoch osôb Ruskej federácie, ku ktorému došlo v roku 1999 v blízkosti istej reštaurácie v Bratislave. Pritom došlo omylom k streľbe na automobil občanov Slovenskej republiky. Podľa obžaloby gang má mať na krku aj vraždu Juraja Matzenauera, Róberta Pála z roku 2003 v Pezinku a atentát v bratislavskom obchodnom stredisku. Výbuch sa odohral v roku 2004. Úmyslom bolo zavraždiť Iva R., ktorého považovali za vplyvného člena konkurenčnej bratislavskej skupiny takáčovcov.

„Náš názor je nezmenený, žalobu považujeme za nedôvodnú,“ reagoval obhajca Róberta L. Marek Para. „Budeme namietať nezákonné zloženie senátu v zmysle najnovšej judikatúry Súdneho dvora Európskej únie,“ naznačil smer obhajoby.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda #Špecializovaný trestný súd #Kýbel #Róbert Lališ