Domácnosti budú môcť vďaka dotácií vymeniť kotly na tuhé palivo

Domácností budú môcť vymeniť staré kotly na tuhé palivo za ekologickejšie na zemný plyn. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustilo prvú etapu takzvanej kotlíkovej dotácie, vyhlásilo výzvu na 35 miliónov eur. Na tlačovej konferencii o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

01.10.2019 12:22
debata (18)

V prvej etape môžu požiadať o dotáciu vyššie územné celky (VÚC) alebo štátne rozpočtové organizácie z oblasti tvorby a ochrany životného prostredia. „Tie musia v tejto fáze predložiť projekty o tom, ako zaistia výmenu starých kotlov. Predpokladáme, že prvé výmeny prebehnú na budúci rok v lete, aby sme stihli novú vykurovaciu sezónu,“ povedal Sólymos.

Občan sa bude musieť preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a v najlepšom prípade ho zlikvidoval. Na jednu domácnosť bude poskytnutý príspevok 3000 eur. „Za túto sumu možno obstarať nový, ekologický kotol na plyn a pokryť aj náklady spojené s inštaláciou,“ poznamenal riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov MŽP Matej Ovčiarka.

Rezort odhaduje, že na Slovensku je okolo 350.000 domácností, ktoré využívajú tuhé palivo a 36 percent má kotol starší ako 30 rokov. „Predpokladáme, že teraz by sme vedeli vymeniť 10.000 kotlov. Tým ale problematiku lokálneho vykurovania netreba považovať za vyriešenú. Bude nevyhnutné v kotlíkovej dotácií pokračovať,“ uviedol minister.

Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž. „Na Slovensku sa tradične kúri drevom a nie sú tu dobre nastavené kotly ani praktiky kúrenia. Potom spôsobujú, že ovzdušie je hlavne v zime znečistené. Najväčším problémom sú tuhé znečisťujúce látky, ktoré sa dostávajú do pľúc a majú vážne dôsledky na zdravie,“ tvrdí generálna riaditeľka sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia MŽP Gabriela Fischerová.

Žiadatelia musia svoje žiadosti poslať do 30. novembra.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #dotácia #ministerstvo životného prostredia #László Solymos #tuhé palivo