Kalavská chce odvolať predsedu úradu pre dohľad pre tender na záchranky

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) podáva návrh na odvolanie šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Príčinou sú závažné dôvody, ktoré vzbudzujú pochybnosti o správnosti postupu úradu v procese výberového konania na licencie pre záchranky. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

04.10.2019 12:46 , aktualizované: 16:36
debata (12)

Ministerka sa pre odvolanie rozhodla na základe utorkového (1. 10.) stretnutia s komorou záchranárov a ďalších dostupných informácií. „S cieľom nezasahovania do konania orgánov činných v trestnom konaní sa ministerstvo nebude bližšie vyjadrovať k podrobnostiam predmetného podania ani súvisiacim úkonom a informáciám, napriek tomu, že obsah týchto medializovaných informácií je znepokojujúci,“ uviedla Eliášová.

Ministerstvo avizuje zmenu

Rezort zdravotníctva zároveň avizoval návrh na zmenu súčasnej právnej úpravy. Nastaviť má také pravidlá a postupy v procese výberového konania na obsadenie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré „nebudú vzbudzovať žiadne pochybnosti o zákonnosti, transparentnosti tohto procesu a vylúčia akékoľvek podozrenia, ktoré boli v uplynulých dňoch a týždňoch zverejnené“. Ministerka ho má predložiť na jesennej schôdzi Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo.

K procesu výberového konania prostredníctvom verejného obstarávania sa ministerstvo nechce vyjadrovať. Ako dôvod uvádza, že je v súčasnosti upravený platnou zákonnou úpravou.

Haško odmieta zaujatosť

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Predseda ÚDZS Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmieta. Trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podalo v prípade podnet, ktorým sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra.

SaS návrh Kalavskej víta

Opozičná SaS víta rozhodnutie ministerky Kalavskej.

Ako priblížila členka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS) len s odvolaním Haška sa sulíkovci neuspokoja. „Žiadame novú spravodlivú súťaž na záchranky,“ avizovala.

SaS zdôvodňuje odchod šéfa ÚDZS nielen pre pochybnosti okolo tendra na záchranky, dôvodom bolo aj jeho správanie pri poslaneckom prieskume.

Poslanec OĽaNO Marek Krajčí vyzval na podanie žaloby

Na podanie žaloby pre tender na záchranky vyzval dnes Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) poslanec Národnej rady (NR) SR Marek Krajčí (OĽaNO). Súd má požiadať, aby vyhlásil pridelené licencie v tendri na záchranky za neplatné. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii

12 debata chyba
Viac na túto tému: #záchranky #Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou #Tomáš Haško #udeľovanie licencií