Priblížil, že hlavu štátu informoval o systémovej reforme verejného obstarávania, ktorú úrad pod jeho vedením už dva roky realizuje. „Tá zahŕňa nelegislatívne opatrenia a legislatívne. Môžeme konštatovať, že práve vďaka legislatívnym zmenám sa po 1. januári na Slovensku nakupuje za verejné zdroje jednoduchšie, rýchlejšie, s väčšou dávkou transparentnosti,“ podotkol Hlivák.
Zároveň dodal, že v parlamente je ďalšia novela zákona, ktorá dopĺňa tú pôvodnú. ÚVO sa v nej snaží o to, aby sa pri nákupe zohľadňovali aj iné kritériá, napríklad ochrana životného prostredia. ÚVO a Kancelária prezidentky SR v tejto súvislosti podpísali memorandum. Spolupracovať by mali v otázke podpory ochrany životného prostredia pri nakladaní s verejnými zdrojmi. „To nám stanovilo také základné rámce spolupráce v tejto oblasti,“ skonštatoval predseda ÚVO.
Prezidentka podľa jeho slov ocenila kroky, ktoré úrad urobil z hľadiska reformy verejného obstarávania. Dodal, že ako právničku ju zaujímala okrem iného otázka vyvodzovania zodpovednostných vzťahov. „Tam sme si povedali a zhodli sme sa, že napríklad nová právna úprava bude previazaná na vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti aj napríklad s ohľadom na etický kódex, ktorý rovnako chceme, aby bol súčasťou tejto právnej úpravy. Teda, aby osoby, ktoré sú zodpovedné za prípravu verejného obstarávania, boli povinné rešpektovať etický kódex a v prípade jeho porušenia bude možné takisto vyvodiť napríklad disciplinárnu zodpovednosť,“ zdôraznil Hlivák.