Fio bankaFio banka

Komisia ukončila výsluch uchádzačov na post šéfa protikorupčného úradu

Výberová komisia ukončila vypočúvanie kandidátov na šéfa nového Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti poslednou dvojicou uchádzačov. Ako prvý z nich sa predstavil prednosta Okresného úradu v Trenčíne Jozef Stopka. Protikorupčný úrad by podľa neho mal disponovať viac ako 20 zamestnancami. Rozdelený by bol na viaceré odbory, napríklad právny, odbor kontroly, sťažností a petícií, odbor vonkajších vzťahov alebo ekonomický odbor. Dôležité podľa neho je, aby úrad poskytol občanom vedomie právnej ochrany.

23.10.2019 18:30 , aktualizované: 18:44
úrad ochrana oznamovateľov korupcia Foto: ,
Verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, 23. októbra 2019 v Bratislave.
debata (6)

„Úrad by mal fungovať, aby zmenil myslenie obyvateľstva, aby sa ľudia nebáli hovoriť o negatívnych veciach,“ povedal s tým, že ľudia pri korupcii nedôverujú polícii alebo justícii. Zároveň priznal svoje členstvo v strane Smer. Uviedol však, že už podal žiadosť o vystúpenie. „Politické tričko, to neberme tak, že raz si niekde zaradený a už si nastálo odpísaný,“ povedal s tým, že politika by sa do žiadneho úradu nemala ťahať.

Ďalší uchádzač Rastislav Šaling pôsobí ako lekár na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Poprade. Podľa vlastných slov má aj on skúsenosť s nezákonnou výpoveďou pre poukazovanie na neprávosti. „Chrániť oznamovateľov je kľúčové, aby sa spoločnosť odbremenila od kriminality,“ povedal a dodal, že systém je v súčasnosti nastavený tak, že nechráni oznamovateľov, ale páchateľov. Skonštatoval však, že si nemyslí, že by parlament v blízkom čase zvolil predsedu nového úradu a ten by mohol začať situáciu riešiť. Na otázky komisie tento kandidát neodpovedal, keďže je podľa vlastných slov v časovej tiesni a vypočúvanie predčasne opustil.

Kto je whistleblower?

Nový úrad má chrániť whistleblowerov, teda ľudí, ktorí poukážu na protispoločenskú činnosť. Inštitúcia má byť nezávislým orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho úlohou bude poskytovať ochranu oznamovateľom, kontrolovať dodržiavanie navrhovaného zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii návrhu zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom.

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave. Na čele úradu má byť predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR spomedzi kandidátov navrhnutých vládou. Uchádzači však musia prejsť verejným vypočutím a hodnotením komisiou, ktorej predsedá generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu úradu vlády Peter Kovařík. Po jednom členovi do komisie navrhol prezident, vláda, verejná ochrankyňa práv, Rada pre štátnu službu a poradný orgán vlády v oblasti mimovládnych organizácií a rozvoja občianskej spoločnosti. Komisia musí podľa zákona zaujať k jednotlivým kandidátom stanovisko do 15 dní od ukončenia ich vypočúvania.

V júni komisia odporučila spomedzi 11 uchádzačov dve kandidátky, ani jedna však nezískala potrebný počet hlasov poslancov parlamentu. V súčasnosti sa ich o funkciu uchádza deväť.

Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #korupcia #protikorupčný úrad #whistleblower #úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti